ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Ουσία, κέρδη και ξεκάθαρο προβάδισμα (videos)

Η ΑΕΚ με ένα γκολ στο ξεκίνημα κι ένα άλλο στο φινάλε του αγώνα, επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πολλές απουσίες κι ως εκ τούτου ο Ισπανός τεχνικός παρέταξε την ομάδα με πολλές αλλαγές αλλά και μια έκπληξη, καθώς το ντεμπούτο του έκανε ο Βεντάντ Ραντόνια. Βέβαια, η... πειραματική ενδεκάδα δεν εμπόδισε την ΑΕΚ να μπει δυνατά και να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό και να χάσει κι άλλες ευκαιρίες για να βρει δεύτερο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο που ο Χιμένεθ έβαλε περισσότερους βασικούς, η «Ένωση» έδειξε να «βραχυκυκλώνει» κι ουσιαστικά δεν απείλησε τον Απόλλωνα, ο οποίος πήγε στο ΟΑΚΑ για να παίξει ποδόσφαιρο. Στάθηκε πολύ καλά, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με ένα καλό αποτέλεσμα εν όψει της ρεβάνς, αφού στο φινάλε «χτύπησε» ο Λιβάι Γκαρσία.

Εν κατακλείδι, η ΑΕΚ μολονότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, πήρε αυτό που ήθελε κι έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες. Πέρα από το ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης και το σερί που δίνει ψυχολογία, στα «κέρδη» σίγουρα συμπεριλαμβάνονται το ντεμπούτο του Ραντόνια, ο οποίος έδειξε να πατάει καλά. Επίσης, η καλή παρουσία του Λάτσι, ο οποίος δείχνει να μπαίνει στην εξίσωση, όσον αφορά στις επιλογές στο κέντρο της άμυνας, αλλά και το πρώτο γκολ του Σιμάνσκι. Ο Πολωνός δείχνει να βρίσκει τον καλό του εαυτό κι αυτό είναι πολύ θετικό γιατί αποτελεί σημαντική μονάδα για την ομάδα.

Ιδανικό ξεκίνημα με γρήγορο γκολ

H AEK έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε πολλή δουλειά από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Λόπες, ο οποίος γύρισε με το κεφάλι κι ο Σιμάνσκι από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα.

Μολονότι, οι παίκτες του Χιμένεθ κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά στο 10' ο Απόλλωνα πήγε να αιφνιδιάσει και να ισοφαρίσει άμεσα. Ο Φατιόν, ο οποίος πάντως ήταν σε θέση οφ σάιντ, έκανε την προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα.

Γενικότερα, ο αγώνας είχε πολύ καλό, με την «Ένωση» να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 15' για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο εξαιρετικός Τάνκοβιτς έκανε ωραία κάθετη στον Ολιβέιρα, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Κότσαρη. Πέρα από τον Σουηδό, τις εντυπώσεις στο πρώτο μισάωρο έκλεψε κι ο Ραντόνια, ο οποίος ξεκίνησε βασικός κι έδειξε να πατάει καλά.

Ανταγωνιστικός ο Απόλλωνας

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν πιέζουν, προσπαθώντας να βρουν ένα δεύτερο γκολ, ενώ κι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ΟΑΚΑ για να παίξουν ποδόσφαιρο κι όχι για να κλειστούν στην περιοχή τους. Ως εκ τούτου, λοιπόν, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω κι ο ρυθμός ήταν πολύ καλός.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Απόλλωνα μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και αναζήτησε χώρους προς την εστία του Τσιντώτα, εκμεταλλευόμενος και τα αρκετά λάθη στα οποία υπέπεσαν οι παίκτης της ΑΕΚ.

Ο Χιμένεθ έκανε δύο διπλές αλλαγές στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, με τον Λιβάγια να παίζει στην κορυφή της επίθεσης και τους Γκαρσία και Μαχαίρα στα άκρα. Γενικότερα, ο Ισπανός τεχνικός προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του σε μια προσπάθεια να τη βοηθήσει να βρει δεύτερο γκολ και να αποκτήσει ξεκάθαρο σκορ πρόκρισης.

Χωρίς ευκαιρίες

Με τους «κιτρινόμαυρους» να δείχνουν «βραχυκυκλωμένοι» και να δυσκολεύονται να περάσουν την μπάλα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, το δεύτερο μέρος δεν είχε ευκαιρίες. Η ΑΕΚ δεν παρουσίαζε καλή εικόνα και δεν απειλούσε, αλλά κι από την άλλη δεν απειλήθηκε από τον Απόλλωνα, ο οποίος ουσιαστικά περίμενε τη μια στιγμή για να... χτυπήσει.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 79', όταν ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Σάκχοφ από το ύψος της μικρής περιοχής δεν έκανε καλό τελείωμα κι έστειλε την μπάλα άουτ.

Ξεκάθαρο προβάδισμα με Γκαρσία

Όλα έδειχναν ότι η πρόκριση θα παραμείνει ανοικτή εν όψει της ρεβάνς στη Ριζούπολη, ωστόσο ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ΑΕΚ στο 88ο λεπτό. Οι αμυντικοί του Απόλλωνα δεν μπόρεσαν να διώξουν, ο Μάνταλος κατέβασε την μπάλα κι έδωσε στον Γκαρσία, ο οποίος πλάσαρε τον Κότσαρη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 7' Σιμάνσκι, 88' Γκαρσία

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-3-3): Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Γαλανόπουλος (65’ Μάνταλος), Σάκχοφ, Σιμάνσκι (85’ Σιμόες), Τάνκοβιτς (55’ Λιβάγια), Αλμπάνης (56’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (65’ Γκαρσία)

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Παράσχος, 4-5-1): Κότσαρης, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Κάλισιρ, Βιτλής (64’ Τσιλούλης), Φατιόν (46’ Σλίβκα), Κιτοκό (64’ Λαγός), Καραγκούνης (64’ Μουνιέ), Μπεντινέλι (78’ Κραγιόπουλος), Χουχούμης, Βάρκας