Ligue1: Επιβλητική η Μπορντό, διέλυσε τη Νις (video+photos)

Ligue1: Η Μπορντό νίκησε άνετα 3-0 εκτός έδρας τη Νις.

Η Μπορντό έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και νίκησε άνετα εκτός έδρας τη Νις με 3-0, για την 20η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Μ’ αυτή τη νίκη η Μπορντό ανέβηκε στην όγδοη θέση.

Η Στρασμπούρ με γκολ του Αζόρκ νίκησε 1-0 την αποδεκατισμένη από τον κορονοϊό Σεντ Ετιέν. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, έχασαν πέναλτι με τον Μπουντεμπούζ στο ξεκίνημα του αγώνα.

Η Λανς πήρε βαθμό από τη Ναντ με το 1-1 εκτός έδρας. Πρωταγωνιστής ο Κακουτά, ο οποίος ισοφάρισε στο 81’, ενώ ο ίδιος είχε χάσει πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Νωρίτερα, η Ρεν νίκησε με ανατροπή 2-1 εκτός έδρας την Μπρεστ κι έπιασε τη Μονακό στην τέταρτη θέση.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 20ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1:

Μονπελιέ-Μονακό          2-3

(64΄ Γουαχί, 69΄ Ντελόρ - 24΄ Φόλαντ, 35΄, 61΄πεν. Μπεν Γεντέρ)

Μαρσέιγ-Νιμ              1-2

(85΄ Μπενεντέτο - 55΄, 58΄ Ελίασον)

Ανζέ-Παρί Σεν Ζερμέν     0-1

(70΄ Κούρζαβα)

Μπρεστ-Ρεν               1-2

(4΄ Ονορά - 7΄ Μπουριγκό, 77΄πεν. Γκρενιέ)

Λοριάν         12 -19αγ.

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι