Το ντέρμπι η Λιόν, «πάγωσε» με Νεϊμάρ η Παρί (video+photos)

Την ήττα με 1-0 από τη Λιόν γνώρισε η Παρί που περιμένει ωστόσο να μάθει τι συνέβη με τον Νεϊμάρ και τον τραυματισμό του

Το ντέρμπι κορυφής της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1 ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την Λιόν, με 1-0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Παρκ ντε Πρενς». Αποτέλεσμα που έφερε ανακατάξεις στις πρώτες θέσεις, με τους «λιονέ» να «πιάνουν» στο «ρετιρέ» την Λιλ και τους «πρωτευουσιάνους» να υποχωρούν στην 3η θέση!

Η δεύτερη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα για την Παρί (πρώτη από την Μαρσέιγ στις αρχές του περασμένου Σεπτεμβρίου) και τέταρτη συνολικά (από Μονακό και Λανς οι άλλες δύο) προήλθε από το γκολ του Καντεβέρε στο 35ο λεπτό.

Την ίδια στιγμή, οι πρωταθλητές όχι μόνο δεν έπιασαν καλή απόδοση, αλλά φαίνεται ότι πρέπει να προβληματιστούν για τη συνέχεια, αφού ο Νεϊμάρ έφυγε δακρυσμένος από το γήπεδο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, δείχνοντας ότι έχει τραυματιστεί σοβαρά.

Η Λιλ πέτυχε σημαντική νίκη, επικρατώντας, εντός έδρας, της Μπορντό με 2-1, για την 14η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Στο μεταξύ, η Λοριάν νίκησε εύκολα με 3-0 τη Νιμ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Νωρίτερα, σημαντική νίκη για τη Ρεν, η οποία επικράτησε στη Νίκαια της τοπικής Νις με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 28ο λεπτό ο Μπαγιέ Νιάνγκ.