Serie A: Με ανατροπή νίκη για Μπολόνια!

Στο «Ρενάτο Νταλάρα» η Μπολόνια επικράτησε 3-2 της Κάλιαρι παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές!

«Γεμάτο» και χορταστικό ματς για «κλείσιμο» της ημέρας στην Serie A! Η Μπολόνια φιλοξένησε την Κάλιαρι, έχοντας μόλις μία νίκη στο Πρωτάθλημα και 4 ήττες. Κατά συνέπεια ήθελε να πάρει βαθμολογική ανάσα, όσο νωρίς κι αν είναι ακόμη στη σεζόν.

Παρ’ όλα αυτά, η Κάλιαρι ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Ζοάο Πέδρο στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Το 0-1 έδειχνε πως θα «σφραγίσει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος, αλλά στο 45’ ο Μούσα Μπάροου είχε διαφορετική άποψη, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα!

Κι ενώ όλοι περίμεναν πως οι «τζιαλομπλού» θα έχουν πάρει ψυχολογία απ’ την ισοφάριση που σημείωσαν πριν την ανάπαυλα, το κλαμπ απ’ τη Σαρδηνία ήταν αυτό που ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο! Με τον Σιμεόνε να κάνει το 1-2 δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Κάλιαρι!

Αλλά η Μπολόνια επανήλθε με νέα «απάντηση» και μάλιστα πιο… δυναμική! Στο 52’ ο Ρομπέρτο Σοριάνο έφερε ξανά το ματς στην ισορροπία ισοφαρίζοντας σε 2-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Μπάροου έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους που παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, έκαναν την ολική ανατροπή.

Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι με το δυνατό παιχνίδι να κυριαρχεί. Οι όποιες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν δεν έγιναν γκολ και έτσι η Μπολόνια πήρε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Serie A σε 6 ματς. Φτάνοντας τους 6 βαθμούς και στην 14η θέση. Η Κάλιαρι με ένα βαθμό περισσότερο βρίσκεται στην 12η.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης ήταν βασικός και έπαιξε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για την Κάλιαρι.