Premier League: Λυτρωτής Σαλάχ από τη… βούλα για τη Λίβερπουλ (videos)

Με χατ-τρικ του Μο Σαλάχ (δύο πέναλτι) η Λίβερπουλ έκαμψε την αντίσταση (4-3) της εξαιρετικής Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα, στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Αγγλίας.

Ένα πέναλτι του Μο Σαλάχ στο 88΄ (είχε ανοίξει το σκορ με ένα ακόμα) λύτρωσε τη Λίβερπουλ και τη γλίτωσε από «γκέλα» στην πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι Πρωταθλητές Αγγλίας υποδέχθηκαν τη νεοφώτιστη Λιντς, που επανήλθε μετά από 16 χρόνια στην Premier League και παρότι προηγήθηκαν τρεις φορές, ισοφαρίστηκαν ισάριθμες από τη μαχητική Λιντς και πήραν μια αγχωτική νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Σαλάχ με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 4’ για να ισοφαρίσει στο 12’ με εκπληκτικό γκολ ο Χάρισον. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Φαν Ντάικ στο 20’, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Μπάμφορντ ισοφάρισε και πάλι σε 2-2, για να έρθει ο Σαλάχ τρία λεπτά αργότερα για να κάνει το 3-2, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Δείτε ΕΔΩ τα πέντε γκολ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, αλλά η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα έφτασε και πάλι στην ισοφάριση με τον Κλιχ στο 66’, για να έρθει ο Σαλάχ στο 88’ με νέο πέναλτι για να δώσει τη νίκη στους Πρωταθλητές.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Το αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της πρεμιέρας:

Φούλαμ-Άρσεναλ 0-3 (8΄ Λακαζέτ, 49΄ Μαγκαλιάες, 57΄ Ομπαμεγιάνγκ)
Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπτον 1-0 (13΄ Ζαχά)
Λίβερπουλ-Λιντς 4-3 (4΄πεν., 33΄, 88΄πεν. Σαλάχ, 20΄ Φαν Ντάικ - 12΄ Χάρισον, 30΄ Μπάμφορντ, 66΄ Κλιχ)
Γουέστ Χαμ-Νιούκαστλ 22:00