Ατρόμητος-Ολυμπιακός 1-0: «Καμπανάκι» ενόψει του τελικού (photos)

Ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού βάζοντας «πονοκέφαλο» στον Πέδρο Μαρτίνς ενόψει του τελικού Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ στον Βόλο

«Καμπανάκι» στον τεχνικό του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς έκρουσε ο Ατρόμητος που επικράτησε 1-0 σε φιλικό παιχνίδι των Πειραιωτών στο Περιστέρι και πλέον μια εβδομάδα (αν δεν συμβεί πάλι κάτι απρόσμενο και αναβληθεί για μια ακόμα φορά) πριν τον τελικό με την ΑΕΚ στον Βόλο ο Πορτογάλος τεχνικός καλείται να βρει τι έφταιξε και η ομάδα του έδειξε ένα τόσο κακό πρόσωπο. Σκόρερ για τον Ατρόμητο που από την πλευρά του έβγαλε πολύ καλά στοιχεία ήταν ο  Σάλομον στο 29ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μπήκε με στόχο να πάρει το πάνω χέρι στο ματς όμως ο Ατρόμητος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος με το σουτ του Μανούσου μέσα από την περιοχή να το αποκρούει ο Μπα.

Στο 13ο λεπτό ο Ολυμπιακός απάντησε και το δυνατό σουτ του Καμαρά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ραμπέγιο επιχείρησε το σουτ απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο Τζολάκης παραχώρησε κόρνερ. Ο Ατρόμητος τελικά προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με δράστη τον Σάλομον, ο οποίος πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με πολύ ωραίο σουτ νίκησε τον Τζολάκη.

Στο 44ο λεπτό ο Μπα σκόραρε για το 1-1 του Ολυμπιακού αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε, ενώ στο 45΄ο Καφού έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου προσπάθησε να βρεί το δρόμο προς τα δίχτυα αλλά η άμυνα του Ατρομήτου ήταν καλά στημένη. Στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης μάλιστα πέρασαν στο ματς οι Χολέμπας και Ραφίνια, με τον Βραζιλιάνο να κάνει την πρώτη του εμφάνιση σε ματς έστω και φιλικό με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Στο 71ο λεπτό ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε το απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη στο φιλικό παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Τομάσεβιτς (68΄Στρούγγης), Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Σάλομον, Ουμπίδες (74΄Χαρίσης), Ραμπέγιο (46΄Μουνίθ), Αγκάγεβ (46΄Γιακουμάκης), Μανούσος (68΄Κωτσόπουλος).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπρούνο, Μπα, Σισέ (68΄Παπαδόπουλος), Τοροσίδης (68΄Ραφίνια), Καμαρά, Καφού (76΄Σουρλής), Βαλμπουενά (76΄Κάιπερς), Ραντζέλοβιτς (68΄Χολέμπας), Ελ Αραμπί, Χασάν.