Bundesliga: Ζωντανή με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ (videos)

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να χτυπάει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ντόρτμουντ επικράτησε 1-0 της Φορτούνα Ντίσελντορφ και έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της κατάκτησης του τροπαίου

Εκεί που φαινόταν ότι η Ντόρτμουντ θα στραβοπατήσει για μια ακόμα φορά ο Χάαλαντ είχε διαφορετική άποψη και με γκολ στο 90+5΄έδωσε στους Βεστφαλούς τη νίκη με 1-0 εκτός έδρας κόντρα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Η Μπορούσια έδειξε λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη ήταν... σίγουρη ότι έχει προηγηθεί στο 65' όμως το τρομερό γκολ του Γκερέιρο ακυρώθηκε για χέρι στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ δύο φορές, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Σκρίμπσκι στάθηκε άτυχος στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Αντίθετα, ο Χάαλαντ με κεταπληκτική κεφαλιά στο 95' βρήκε δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 0-1 και στέλνοντας την Ντόρτμουντ στο +4 από την Λειψία.

Μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» που την φέρνει σε απόσταση... βολής από τις θέσεις της παραμονής σημείωσε η Βέρντερ Βρέμης, συντρίβοντας εκτός έδρας την ουραγό Πάντερμπορν με 5-1, ενώ την ίδια ώρα, η Βόλφσμπουργκ, απώλεσε τεράστια ευκαιρία να εξασφαλίσει προβάδισμα... ασφαλείας για την 6η θέση (που οδηγεί στο Europa League), καθώς αν και προηγήθηκε 2-0 της Φράιμπουργκ, δέχθηκε δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά κι έμεινε στο «Χ».

Σε κατακόρυφη πτώση η Χέρτα Βερολίνου, που γνώρισε τη συντριβή στο Ολυμπιακό Στάδιο από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (1-4). Οι «αετοί» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Πιάτεκ, εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Μπογιατά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν... περίπατο.

Τέλος, σπουδαίο διπλό που την φέρνει πολύ πιο μακριά απ’ την «επικίνδυνη ζώνη» πήρε η Ουνιόν Βερολίνου, επικρατώντας στην έδρα της Κολωνίας με 2-1.

Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague
ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ: Σκληρή ανακοίνωση για περιστατικά μεταπώλησης εισιτηρίων στη ρεβάνς
Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»