UEFA Nations League: Ο Γκέντες χάρισε στην Πορτογαλία το τρόπαιο (video+photos)

Με «δράστη» τον Γκέντες στο 60ο λεπτό η Πορτογαλία επικράτησε 1-0 της Ολλανδίας και κατέκτησε στο Γκιμαράες το τρόπαιο του Nations League

Ένα ακόμα τρόπαιο για τον Φερνάντο Σάντος στην τεχνική ηγεσία της Πορτογαλίας καθώς οι Ίβηρες επικράτησαν με 1-0 της Ολλανδίας στον τελικό του UEFA Nations League που διεξήχθη στο Γκιμαράες.

Τρία χρόνια μετά το θρίαμβο στο EURO 2016, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πανηγύρισε το δεύτερο διεθνές της τρόπαιο, χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 60΄ ο Γκονσάλο Γκουέδες με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ωραίο «σπάσιμο» της μπάλας από τον Μπερνάρντο Σίλβα. Οι Ίβηρες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Σίλεσεν. Οι «οράνιε» προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να αντιδράσουν, αλλά φάνηκαν να μην έχουν πολλές δυνάμεις, καθώς είχαν παίξει ημιτελικό μία ημέρα αργότερα και 30 λεπτά περισσότερο από τους γηπεδούχους.

Στον «μικρό» τελικό, που έγινε νωρίτερα στο Γκιμαράες, η Αγγλία νίκησε την Ελβετία 6-5 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας και παράταση 0-0) και κατέλαβε την τρίτη θέση

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Ρούμπεν Ντίας, Φόντε, Γκερέιρο, Σεμέδο, Ντανίλο, Γουίλιαμ Καρβάλιο (90+3΄ Ρούμπεν Νέβες), Μπρούνο Φερνάντες (81΄ Μουτίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκουέδες (75΄ Ράφα Σίλβα), Ρονάλντο

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Σίλεσεν, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Ντάμφρις, Βαϊνάλντουμ, Φ. Ντε Γιονγκ, Ντε Ρόον (81΄ Λ. Ντε Γιονγκ), Μπεργκβάιν (60΄ Φαν ντε Μπέεκ), Ντεπάι, Μπάμπελ (46΄ Πρόμες)

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2