Ελλάδα-Ιταλία: Ήττα με… ιστορικές διαστάσεις

Αρνητική επίδοση αποτελεί η ήττα της Ελλάδας με 3-0 από την Ιταλία.

Μέσα σε ένα εφιαλτικό δεκάλεπτο, η Εθνική Ελλάδας δέχτηκε τρία γκολ από την Ιταλία στο πρώτο ημίχρονο, σε αγώνα για τα προκριματικά του Euro 2020. To soccebase.gr καταγράφει τις ιστορικές διαστάσεις αυτής της ήττας.

Με τα τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο, η Ελλάδα μπήκε σε ένα «κλειστό» γκρουπ στο οποίο βρίσκονταν ως τώρα μόνο το Λιχτενστάιν και τα Νησιά Φερόε!

Κι αυτό γιατί η Ιταλία πέτυχε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο, σε επίσημο παιχνίδι, πετυχαίνει σε τρίτη ομάδα μετά τον Οκτώβριο του 2005, με το Λιχτενστάιν και τα Νησιά Φερόε να είναι οι άλλες δύο.

Παράλληλα, βαρύτερη ήττα εντός έδρας από το 0-3 από την Ιταλία, η Εθνική Ελλάδας έχει να κάνει από τον Μάρτιο του 1988, όταν έχασε σε φιλικό στο ΟΑΚΑ από τη Σοβιετική Ένωση 4-0 (2', 49' και 57' Προτάσοφ, 17' Λιτόφτσενκο). Η ήττα από την Ιταλία με 3-0 είναι η ευρύτερη ήττα της Εθνικής Ελλάδας εντός έδρας από τις 24 Μαρτίου 2007, όταν μας νίκησε η Τουρκία στο Νέο Φάληρο με 4-1, πάλι στα προκριματικά Ευρωπαϊκού.

Τα τρία γκολ που έχει δεχτεί η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της, είναι ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της ιστορίας της. Είχε συμβεί για πρώτη και μοναδική φορά πριν από 59 χρόνια (20.11.1960), Ελλάδα - Γερμανία 0-3 (10' Ντόρφελ, 30' Μπρουλς, 43' Χάλερ).

Τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά αγώνα η Εθνική έχει να δεχτεί εδώ και 32 χρόνια. Από τις 14 Οκτωβρίου 1987 όταν έχανε 3-0 στην Ουγγαρία στο 15ο λεπτό (4' Ντέταρι, 12' Μπόγκναρ, 15' Μπόντα). Τελευταία φορά που η Εθνική δέχτηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στις 10 Οκτωβρίου 2017, όταν έχασε στην Κροατία 4-1 (3-1 ημίχρονο).

Στο ΟΑΚΑ η Εθνική έχει να δεχτεί τρία η περισσότερα γκολ από τις 28 Μαρτίου 2001, 2-4 από τη Γερμανία. Με τρία γκολ διαφορά στο γήπεδο αυτό, έχει να χάσει εδώ και τριάντα χρόνια (5 Απριλίου 1989, φιλικό με τη Γιουγκοσλαβία 1-4).

ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο
Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα