Ξανά στην κορυφή η Σίτι (videos)

Η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε τον καλό της εαυτό και επικράτησε με 2-0 της Κάρντιφ

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μάντσεστερ Σίτι να «καθαρίσει» ουσιαστικά το ματς με την Κάρντιφ και με το τελικό 2-0 η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα απολαμβάνει ξανά τη μοναξιά της κορυφής, έξι... στροφές πριν από το φινάλε της περιόδου στην Premier League.

Ο Ντε Μπρόινε ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ την Μάντσεστερ Σίτι με σουτ στην κλειστή γωνία στο έκτο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν σταμάτησε εκεί και στο 44ο λεπτό ο Σανέ έκανε το 2-0 για να «καθαρίσει» ουσιαστικά το ματς και την υπόθεση νίκης.

Αυτό το σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Ισπανό τεχνικό να κάνει rotation στην σύνθεση της ομάδας του και παρότι οι «πολίτες» έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για να φτάσουν σε μεγαλύτερο σκορ έδειξαν να είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε το «στραβοπάτημα» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και με τη νίκη της επί της Μπράιτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με 3-0 μπήκε ξανά γερά στη μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης που δίνει «εισιτήριο» για τους προκριματικούς του Champions League.

Στην τρίτη θέση πέρασε η Τότεναμ με το 2-0 επί της «αδιάφορης» βαθμολογικά Κρίσταλ Πάλας εγκαινιάζοντας με ιδανικό τρόπο το νέο υπερσύγχρονο γήπεδό της.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των εξ αναβολής αναμετρήσεων τηςPremier League έχουν ως εξής:

Γουότφορντ-Φούλαμ 4-1 (23΄ Ντουκουρέ, 63΄ Χιουζ, 69΄ Ντίνεϊ, 75΄ Κίκο - 33΄ Μπάμπελ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Γ. 2-1 (25΄ Ζότα, 77΄αυτ. Σμόλινγκ - 13΄ ΜακΤόμινεϊ)

Τσέλσι-Μπράιτον 3-0 (38΄ Ζιρού, 60΄ Αζάρ, 63΄ Λόφτους-Τσικ)

Τότεναμ-Κρίσταλ Πάλας 2-0 (55΄ Σον Χέουνγκ-Μιν, 81΄ Έρικσεν)

Μάντσεστερ Σ.-Κάρντιφ 2-0 (6΄ Ντε Μπράιν, 44΄ Σανέ)