Λίβερπουλ για Πρωτάθλημα, νέο «κάζο» για Σίτι (videos)

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με 4-0 της Νιούκαστλ και σε συνδυασμό με την νέα γκέλα της Μάντσεστερ Σίτι (έχασε 2-1 από τη Λέστερ) έφυγε επτά βαθμούς από τους «πολίτες»

Ένα ακόμα βήμα για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του Πρωταθλήματος έκανε η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε με 4-0 της Νιούκαστλ εντός έδρας και σε συνδυασμό με την ήττα σοκ της Μάντσεστερ Σίτι στο Λέστερ έφυγε με επτά βαθμούς από την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Ο Λόβρεν άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό για την Λίβερπουλ, με τον Σαλάχ στο 47ο λεπτό με πέναλτι να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Ο Σακίρι «πυροβόλησε» και αυτός με τη σειρά του στο 79΄για το 3-0 για να ολοκληρώσει το «πάρτι» ο Φαμπίνιο στο 85ο λεπτό του ματς.

Μετά την Τσέλσι ήρθε και η σειρά της Μάντσεστερ Σίτι να πέσει «θύμα» της Λέστερ, η οποία υποχρέωσε τους «πολίτες» σε οδυνηρή ήττα με 2-1 εκτός έδρας. Ο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό για τη Σίτι, με τον Ολμπράιτον να απαντάει στο 19ο λεπτό και τον Ρικάρντο Περέιρα στο 81ο λεπτό να κάνει το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Στην δεύτερη θέση με 45 βαθμούς πέρασε η Τότεναμ, η οποία δεν συνάντησε καμία δυσκολία κόντρα στην Μπόρνμουθ της οποίας και επικράτησε με 5-0.  Έρικσεν (16΄), Σον (23΄και 70’ ), Λούκας Μόουρα (35΄) και Κέιν (61΄) ήταν οι σκόρερ για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκεντίνο που απέχει έξι βαθμούς από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Τέλος, σε νέα εποχή φαίνεται ότι έχει μπει η Γιουνάιτεντ με τον Όλε Γκουνάρ Σόλσκιερ στον πάγκο της καθώς επικράτησε με 3-1 της Χάντερσφιλντ εντός έδρας με τους Μάτιτς (28΄) και Πογκμπά (64΄και 78’ ) να σκοράρουν για τους «κόκκινους διαβόλους».