Το ντεμπούτο του Βαλβέρδε στη Μπαρτσελόνα πριν από 30 χρόνια (video)

Είχε συνδυαστεί με ευρωπαϊκή πρόκριση των Καταλανών του Κρόιφ!

Την πρώτη επίσημη συμμετοχή του Ερνέστο Βαλβέρδε με τα «μπλαουγκράνα» θυμήθηκε 30 χρόνια μετά η Μπαρτσελόνα. Το ντεμπούτο του νυν προπονητή των Καταλανών είχε συνδυαστεί με πρόκριση σε ευρωπαϊκό ματς.

Την Παρασκευή (9/11) συμπληρώθηκαν ακριβώς 30 χρόνια από τότε που ο “τσινγκούρι” είχε κάνει το επίσημο ντεμπούτο του με την Μπαρτσελόνα και ο σύλλογος της Καταλονίθας το θύμισε σε όλους, μέσω σχετικού αφιερώματος στην επίσημη ιστοσελίδα του.

Αναλυτικά:

«Ο νυν προπονητής της πρώτης ομάδας φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα της Μπαρτσελόνα σε επίσημη διοργάνωση στις 9 Νοεμβρίου 1988, στον δεύτερο αγώνα κόντρα στην Λεχ Πόζναν για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Κυπελλούχων.

Το πρώτο ματς στο Καμπ Νόου είχε λήξει 1-1 και ο προπονητής Γιόχαν Κρόιφ είχε αποφασίσει να φρεσκάρει την ομάδα του, συμπεριλαμβάνοντας στην 17μελή αποστολή τον Βαλβέρδε. Το αρχικό πλάνο ήταν να μείνει εκτός της τελικής 16άδας, με τον Βαλβέρδε να εντυπωσιάζει πάντως στην τελευταία προπόνηση και να παίρνει τη φανέλα με το Νο 14, με τον Κρόιφ να του δείχνει έτσι με αυτό τον τρόπο πως ήταν η ώρα για το ντεμπούτο του.

Μπήκε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό με το σκορ στο 1-1 χάρη σε γκολ του Ρόμπερτ για την Μπάρσα. Το ματς πήγε στην παράταση και μετά στα πέναλτι. Εκεί ο Βαλβέρδε ήταν μεταξύ των εκτελεστών και ευστόχησε, βοηθώντας την Μπαρτσελόνα να φτάσει στα προημιτελικά μίας διοργάνωσης, που θα την κατακτούσε».

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)