Ο Μπερνταρντέσκι «έκλεψε» τη δόξα από τον Ρονάλντο και χάρισε το τρίποντο στη Γιουβέντους (video)

Ντεμπούτο χωρίς γκολ για τον Ρονάλντο, αλλά νίκησε η Γιουβέντους την Κιέβο Βερόνα με 3-2.

Στη σκιά της τραγωδίας από την κατάρρευση της γέφυρας Μοράντι στη Γένοβα, που είχε ως τραγική συνέπεια τον θάνατο 40 ανθρώπων, ξεκίνησε η Serie Α. Το ντεμπούτο του Κριστιάνο Ρονάλντο στη Γιουβέντους δεν συνδυάστηκε με γκολ για τον Πορτογάλο, αλλά η «χρυσή» αλλαγή του Αλέγκρι, ο Μπερναρντέσκι με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η «Μεγάλη Κυρία» πήρε την πολύ δύσκολη νίκη με 3-2 απέναντι στην Κιέβο Βερόνα.

Το νέο μεγάλο «αστέρι» των «μπιανκονέρι» λίγο έλλειψε να εξελιχθεί σε «μοιραίο παίκτη» για την ομάδα του καθώς στο φινάλε της αναμέτρησης έβαλε το χέρι του μπροστά από τον Σορεντίνο και το γκολ που ακολούθησε από τον Μάντζουκιτς δεν μέτρησε. Κάνοντας χρήση του VAR ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση (στην φάση τραυματίστηκε σοβαρά ο Σορεντίνο), ωστόσο, στην εξέλιξη του αγώνα ο Μπερναρντέσκι νίκησε την άμυνα της Κιέβο Βερόνα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε τη νίκη στη «Μεγάλη Κυρία»..

Kιέβο Βερόνα (Λορέντσο Ντ’ Άννα): Σορεντίνο, Ριγκόμι, Ραντοβάνοβιτς, Στεπίνσκι (67’ Τζόρτζεβιτς), Μπάνι, Ροσετίνι, Τζακερίνι, Ντε Πάολι, Κατσιατόρε, Τόμοβιτς, Χέτεμαϊ (78’ Όμπι).

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Σάντρο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Κανσέλο, Πιάνιτς, Κεντίρα (84' Τσαν), Ντιμπάλα, Ντόουγκλας Κόστα (63’ Μάντζουκιτς), Κουαδράδο (57’ Μπερναρντέσκι), Ρονάλντο.

Αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Serie A:

Κιέβο-Γιουβέντους 2-3

(38΄ Στεπίνσκι, 55΄ πεν. Τζακερίνι - 3΄ Κεντίρα, 75΄ αυτ. Μπάνι, 90΄+3 Μπερναρντέσκι)

Αταλάντα-Φροζινόνε 20/08

Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague