ΗΠΑ: Το πρώτο γκολ του Ρούνεϊ, χατ-τρικ ο Ζλάταν
1 SHARE

Ο Γουέϊν Ρούνεϊ «άνοιξε λογαριασμό» με τους DC United, που επικράτησαν 2-1 των Rapids του Κολοράντο για το πρωτάθλημα του MLS. Ο 32χρονος Άγγλος επιθετικός, με την σπουδαία καριέρα στα ευρωπαϊκά γήπεδα, συνεχίζει το ποδόσφαιρο στις ΗΠΑ και τα ξημερώματα «βρήκε δίχτυα» για πρώτη φορά επί αμερικανικού εδάφους.

Ο έμπειρος άσος, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 33ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 82` με τον Ακόστα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ ο Τζάκσον, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Ρούνεϊ συγκρούσθηκε με τον Αξελ Σιόμπεργκ, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει αιμόφυρτος και να εκφράζονται φόβοι για κάταγμα στην μύτη.

«Είμαι υπερήφανος για το πρώτο μου γκολ με την ομάδα», σχολίασε ο Ρούνεϊ στον προσωπικό του λογαριασμό στο Twitter.

Ένας άλλος μεγάλος αστέρας του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, ήταν ο πρωταγωνιστής στην νίκη των ΛΑ Γκάλαξι επί των Ορλάντο Σίτι με 4-3. Ο Σουηδός επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ στο δεύτερο ημίχρονο (47`, 67`, 71`) και οδήγησε την ομάδα του σε μία εντυπωσιακή ανατροπή και μία σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα.

Νέα πληρωμή της αποζημίωσης ειδικού σκοπού και της οικονομικής ενίσχυσης βραχυχρόνιας εργασίας
Καραϊσκάκης: Κλείνει την τριπλέτα των τερματοφυλάκων