Άφησε βαθμούς και... 4η θέση στη Βρέμη η Λειψία (video)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στη Βρέμη ανάμεσα στην Βέρντερ και την Λειψία (1-1).

Άφησε... 2 βαθμούς στη Βρέμη η Λειψία, μετά το 1-1 με τη Βέρντερ, και κυρίως την ευκαιρία να πλησιάσει την 4η και τελευταία θέση που εξασφαλίζει συμμετοχή στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Ο πρόσφατος αποκλεισμός τους από τη Μαρσέιγ στα προημιτελικά του Europa League, επηρέασε τους φιλοξενούμενους που έμειναν στο -4 από την Ντόρτμουντ. Αυτός ο ένας βαθμός αποδείχτηκε πάντως πολύτιμος για τη Βέρντερ, αφού οι «πράσινοι» εξασφάλισαν την παραμονή, καθώς βρίσκονται πλέον στο +10 από τη ζώνη των πλέι άουτ και τη Μάιντς, η οποία αγωνίζεται τη Δευτέρα (16/4) κόντρα στη Φράιμπουργκ. Στο αγωνιστικό μέρος το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 28΄ με τον Μοϊσάντερ, ενώ ο Λούκμαν ισοφάρισε για τη Λειψία στο 50ο λεπτό.

Νωρίτερα την Κυριακή (15/4), η Σάλκε αναδείχτηκε νικήτρια, 2-0, στη μάχη γοήτρου για τη 2η θέση με την Ντόρτμουντ. Οι «Βασιλικοί Μπλε» άφησαν πίσω τους κατά 4 βαθμούς την ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου. Ο τελευταίος μάλιστα ήταν αυτός που δεν κατάφερε να σταματήσει... το αριστερό πλασέ του Γεβχέν Κονοπλιάνκα (50΄). Ο στόπερ της Σάλκε, Νάλντο, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 82΄ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Και σαν να μην έφτανε η ήττα, οι Βεστφαλοί είδαν και τον Μίτσι Μπατσουαγί να τραυματίζεται στον αστράγαλο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Λεβερκούζεν-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-1
(20΄ Μπραντ, 71΄, 77΄, 88΄ Φόλαντ - 23΄ Φαμπιάν)

Στουτγκάρδη-Ανόβερο 1-1
(53΄ Τόμι - 90΄+1 Φίλκρουγκ)

Μπάγερν Μονάχου-Γκλάντμπαχ 5-1
(37΄, 41΄ Βάγκνερ, 51΄ Αλκανταρά, 67΄ Αλάμπα, 82΄ Λεβαντόφσκι - 9΄ Ντρμιτς)

Κολονία 21

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»