Ευρωπαϊκό Παίδων: Ήττα από τη Νορβηγία και αποκλεισμός για την Εθνική

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η εθνική παίδων από τη Νορβηγία στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της για τον 8ο όμιλο της ενδιάμεσης φάσης (elite round) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το αποτέλεσμα αυτό αφήνει εκτός τελικής φάσης το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που χρειαζόταν απαραιτήτως νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης. Ο Χάνσεν στο 44΄ και στο 57΄ και ο Ασκιλντσεν στο 80+3΄ πέτυχαν τα τέρματα των Σκανδιναβών, οι οποίοι εκμεταλλεύθηκαν την ήττα της Γερμανίας 1-0 από τη Σκωτία, την ίδια ώρα στη Ναύπακτο, κατέλαβαν την πρώτη θέση του ομίλου και προκρίθηκαν στα τελικά. Τα «πάντσερ» θα χρειαστεί να περιμένουν την ολοκλήρωση των υπολοίπων ομίλων, για να μάθουν αν θα βρίσκονται μεταξύ των επτά καλύτερων δεύτερων που θα πάρουν το εισιτήριο για την τελική φάση.

Να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε το σημερινό ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αλεξανδρόπουλου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Γκούναρ Χάλε): Σάντμπεργκ, Τσόρνιτς, Χάουσο, Ρέκνταλ, Χολμ, Χάνσεν (67΄ Αγκα), Βάλμπεργκ, Κολσκόγκεν, Κρίστιανσεν (57΄ Ασκιλντσεν), Κιτολάνο, Μπακάι (73΄ Οπσαλ)

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Γεωργόπουλος): Μανδάς, Μαρτίνης, Καραγιάννης, Γκοτζαμανίδης, Αλεξανδρόπουλος, Μαυρουδής, Βρακάς (41΄ Σερπέζης), Γώγος, Αθανασακόπουλος, Μούγιος (41΄ Μασούρας / 68΄ Κωτσόπουλος), Φακής