Η Ρόμα «τσάκισε» τη Νάπολι, «δώρο» τίτλου στην Γιουβέντους!

Η Ρόμα ξέρανε εκτός έδρας τη Νάπολι με 4-2 και έκανε τεράστιο «δώρο» στη Γιουβέντους

Νέα δεδομένα στο ιταλικό πρωτάθλημα μετά τη νίκη με 4-2 της Ρόμα με την Νάπολι. Οι Ρωμαίοι κάνοντας εκπληκτικό ματς έκοψαν βαθμούς από τους γηπεδούχους και παράλληλα έβαλαν πιο γερά από ποτέ στο κόλπο τη Γιουβέντους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Νάπολι διατηρεί την πρώτη θέση με ένα βαθμό μπροστά από την «Κυρία», ωστόσο, η Γιουβέντους έχει ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Ινσίγκνε, όμως η Ρόμα όχι μόνο ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με τον Ουντέρ, αλλά πήρε και προβάδισμα στο 26` με τον Τζέκο. Ο ίδιος παίκτης στο 73` έκανε το 3-1 για την Ρόμα, η οποία στο 79` έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με το τέρμα του Περότι. Η Νάπολι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με το τέρμα του Μέρτενς.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής:

ΣΠΑΛ-Μπολόνια 1-0

(48' Γκράσι)

Λάτσιο-Γιουβέντους 0-1

(90+3' Ντιμπαλά)

Νάπολι-Ρόμα 2-4

(6` Ινσίγκνε, 92` Μέρτενς - 7` Ουντέρ, 26`, 73` Τζέκο, 79` Περότι)

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1