Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός!

Πρωταθλητής Ελλάδας, για την περίοδο 2010-11 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός (Κ17), ο οποίος επικράτησε με σκορ 5-2 του Παναθηναϊκού, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6’ άνοιξαν το σκορ με τον Μαραθιανό, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή. Σαν να μην έφτανε αυτό, ακριβώς δέκα λεπτά μετά, ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον Παναθηναϊκό με τον Ανδριόπουλο.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει τρόπο να απειλήσει, κάτι που «πήρε σάρκα και οστά» στο 24’, με τον Μπαντούνα να μειώνει σε 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 36’ έφτασαν στην ισοφάριση με σκόρερ τον Λυκογιάννη. Ο παίκτης του Ολυμπιακού έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα των «πράσινων». Μάλιστα, αμέσως μετά το δεύτερο γκολ των «Πειραιωτών», ο Καστράτι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Λυκογιάννη.

Οι παίκτες του Δημήτρη Τερεζόπουλου ολοκλήρωσαν ιδανικά το πρώτο ημίχρονο καθώς πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους. Ο Λυκογιάννης βγήκε από τα αριστερά τετ α τετ και πλάσαρε ωραία τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού για το 3-2.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν πιο ψύχραιμοι στον αγωνιστικό χώρο έχοντας πλέον τόσο το σκορ όσο και την ψυχολογία υπέρ τους.  Ο Λυκογιάννης, πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ και το τέταρτο της ομάδας του, μετά από άψογη εκτέλεση φάουλ, δίνοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, στο 57’.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι και ο Ολυμπιακός, αφού αποβλήθηκε και ο Κρητικός με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73’. Το παιχνίδι τελείωσε πανηγυρικά για τους «ερυθρόλευκους» αφού ο Βέργος έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 5-2, μετά από σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό του Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας παράλληλα την τέταρτη νίκη του απέναντι στους «πράσινους» στη φετινή χρονιά.