Στην Ιντεπεντιέντε το Copa Sudamericana (video)

Μετά τη νίκη με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι με τη Φλαμένγκο η Ιντεπεντιέντε έφυγε ισόπαλη από τη Βραζιλία με 1-1 και κατέκτησε το Copa Sudamericana.

H Ιντεπεντιέντε σήκωσε το δεύτερο Copa Sudamericana στην ιστορία της (το πρώτο ήταν το 2010), μετά από την ισοπαλία 1-1 με τη Φλαμένγκο στο
γήπεδο Maracana, μπροστά σε 62.567 θεατές, στον επαναληπτικό τελικό, που χάρισε τους Αργετινούς μια συνολική νίκη 3-2.

O Λούκας Παουλέτα έβαλε (30) μπροστά στο σκορ τη Φλαμένγκο, αλλά η Ιντεπετνιέντε ισοφάρισε 10 λεπτά αργότερα με πέναλτι του 18χρονου Εζεκίε Μπάρκο. Το πέναλτι που υπέδειξε ο Κολομβιανός διαιτητής, Βίλμαρ Ρολντάν, καταλογίστηκε και μετά από παρέμβαση του.. VAR. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρταο Κολομβιανός αμυντικός της Φλαμένγκο, Κουελάρ.

Η Φλαμένγκο αγωνίστηκε χωρίς τον επιθετικό της Πάολο Γκερέρο, ο οποίος είχε τιμωρηθεί από τη FIFA μετά την αποτυχία εξέτασης αντιντόπινγκ.

Ο τίτλος χαρίζει στην Ιντεπεντιέντε θέση στο Copa Libertadores 2018.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1