Ηρακλής-Skoda Ξάνθη 0-1

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου έκανε, η SkodaΞάνθη, καθώς κέρδισε 1-0, τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο, με σκόρερ τον Σίλβα Κλέιτον.

Δίκαια χαρακτηρίζεται η νίκη της SkodaΞάνθης. Η ακριτική ομάδα μπορεί να μην έπιασε έπαιξε σπουδαία απόδοση, αλλά έπαιξε έξυπνα και πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, που της δίνει πολλές ελπίδες για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.  Ο επαναληπτικός των Πηγαδίων θα γίνει στις 19 Απριλίου.

Η Skoda, πήρε νωρίς το προβάδισμα, μόλις στο 7’. Ο Κλεϊτον, έξω από την περιοχή, με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννικόγλου, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

1232283

Ο Ηρακλής, δεν απογοητεύτηκε. Βγήκε μπροστά και προσπάθησε να γίνει απειλητικός για να φθάσει στην ισοφάριση. Αμέσως μετά το γκολ του Κλειτον, στην επόμενη φάση, ο Περόνε βρίσκει τον Ρομάνο που τσιμπάει την μπάλα πάνω από τον Κυριακίδη αλλά Μπέρτος έδιωξε πάνω στην γραμμή σε κόρνερ.

Ο Ηρακλής, πίεσε ασφυκτικά, ως το 30’. Στο ημίωρο έπεσε ο ρυθμός. Οι φιλοξενούμενοι, θα μπορούσαν να είχαν «τελειώσει» στο 43΄το παιχνίδι, με τον Κλειτον. Ο Βραζιλιάνος της Skoda, βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, σούταρε και ο αρκετά καλός Γιαννίκογλου έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ!
 Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής, απείλησε στα πρώτα λεπτά, με τους Περόνε και Ρομάνο. Πίεζε την Skoda στο μισό γήπεδο, χωρίς όμως αντίκρισμα. Οι φιλοξενούμενοι, με συμπαγή άμυνα, κράταγαν το μηδέν.
Ο Νίκος Παπαδόπουλος, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Λουκίνα και Τσιλιγκίρη και στα τελευταία λεπτά έπαιξε με τρεις επιθετικούς. H Ξάνθη,  εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λεπτά, του Ηρακλή και λίγο έλειψε να σκοράρει για δεύτερη φορά. Ο Ηρακλής χρωστάει πολλά στην απόδοση του Γιαννικόγλου, καθώς με σωτήριες επεμβάσεις είπε «όχι» σε Καπετάνο και Βάλνερ.

Φοβερή ατμόσφαιρα

1232274 copy

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν, πάνω 17.000 θεατές. Οι φίλοι του Ηρακλή, δημιούργησαν φοβερή ατμόσφαιρα.  Παρά το γεγονός, ότι ο Ηρακλής, βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, οι φίλοι του Ηρακλή, δεν σταμάτησαν να τραγουδούν. Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η ομάδα βόλεϊ, του Ηρακλή, αποθεώθηκε, για την άνοδο, στην VolleyLeague.

Οι συνθέσεις

Ηρακλής(Νίκος Παπαδόπουλος): Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (Κάσσος 61′), Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης (Τσιλιγκίρης 83′), Ρομάνο, Περόνε, Τσιλιανίδης (Λουκίνας 69′), Κυριακίδης.

Skoda Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Περέιρα, Σολτάνι (Βάλτερ 71′), Λουσέρο, Ομπόντο, Βασιλακάκης, Κλέιτον (Παπαστεριανός 78′), Γούτας, Καρυπίδης, Ράνος (Καπετάνος 77′).

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση, στον Onsports.