Γαλλία: Νίκες παραμονής για Μπαστιά και Λοριάν (videos)

Σπουδαίας σημασίας νίκη πήρε η Μπαστιά με 2-0 απέναντι στη Ρεν για να απομακρυνθεί από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες, η Μπαστιά επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας 2-0 της Ρεν στην Κορσική. Ο Ντίνιε στο 26’ αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους για να γίνει ευκολότερο το έργο των γηπεδούχων οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με γκολ του Μπουντεμπούζ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Καχουζάκ στο 81’.

Από τις τελευταίες θέσεις αποσπάστηκε η Λοριάν η οποία επιβλήθηκε 3-1 της Μετς. Ο Αγιού στο 13’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους με τον Γκερέιρο στο 37’ να κάνει το 2-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ζανό έκανε το 3-0 για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν με γκολ του Νγκμπακοτό στο 46’.

Εντυπωσιακό ματς έγινε στο «Άλτρα» όπου η Μονπελιέ παραχώρησε ισοπαλία 3-3 στη Λανς. Ο Σανσόν μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να γίνει το 2-0 από τον Μπάριος στο 16’. Πριν από το ημίχρονο όμως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τα γκολ των Βαλντίβια (18’) και Γκιγιόρμ (34’). Στο 63΄ η Μονπελιέ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Μουνιέ, ωστόσο στο 80’ ο Τουζγκάρ έκανε το τελικό 3-3.

Τέλος η Ρεμ επικράτησε 3-2 της Εβιάν. Ο Ριγκονάτο στο 14΄έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, ωστόσο στο 57’ ο Βας ισοφάρισε σε 1-1 και ο Καμπόν στο 69’ έδωσε το προβάδισμα στην Εβιάν. Στο 78’ ο Μαντί ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ριγκονάτο στο 80’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Στο 86΄οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καμπόν.