Άρσεναλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (videos)

Χτυπώντας έξυπνα στις αντεπιθέσεις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη φέτος επικρατώντας 2-1 της Άρσεναλ στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται μία ομάδα, στα μεγάλα ντέρμπι που έχει μπροστά της, σημασία έχει περισσότερο το πάθος και η θέληση. Κάτι που αποδείχθηκε στην περίπτωση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν είχαν καταφέρει ακόμα να πάρουν εκτός έδρας νίκη φέτος, ωστόσο απέναντι στην Άρσεναλ, πήραν σπουδαία νίκη με 2-1, παρά του ότι δεν έπαιξαν εντυπωσιακό ποδόσφαιρο.

Παίζοντας έξυπνα με αντεπιθέσεις, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα κενά στην άμυνα της Άρσεναλ και να πάρει το τρίποντο που την έφερε κοντά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Στο πρώτο μέρος οι «κανονιέρηδες» μπήκαν φουριόζοι και στο πρώτο μισάωρο είχαν σωρεία ευκαιριών με σημαντικότερη αυτή του Γουίλσιρ στο 23’ όταν απέναντι στον Ντε Χέα από τα δύο μέτρα έστειλε την μπάλα πάνω στον Ισπανό γκολκίπερ.

Αφού στο πρώτο μισάωρο δεν καρποφόρησε η πίεση των γηπεδούχων, η Γιουνάιτεντ ισορρόπησε το ματς και έτσι βγήκε από το… καβούκι της. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, κατάφερε να δημιουργήσει και τις πρώτες της ευκαιρίες για να φτάσει και στο γκολ.

Στο 56’ ο Βαλέντσια έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα των γηπεδούχων. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και η Μάντσεστερ βρήκε αρκετούς κενούς χώρους. Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο σε εξαιρετική αντεπίθεση ο Ρούνεϊ με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι «κανονιέρηδες» ήταν να μειώσουν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με απίστευτο σουτ στην κίνηση από τον Ζιρού.