Κόπα Σουνταμερικάνα: Πέρασε με… καρδιοχτύπια η Σάο Πάολο (videos)

Τα… χρειάστηκε, αλλά η Σάο Πάολο προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, παρά ήττα με 3-2 από την Εμελέκ.

Χάρη στο υπέρ της 4-2 στη Βραζιλία απέκλεισε τον σύλλογο του Εκουαδόρ με συνολικό 6-5. Μάλιστα προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο ημίχρονο της αποψινής αναμέτρησης, αλλά ο Μίλερ Μπολάνιος συμπλήρωσε χατ τρικ με δύο πέναλτι στα πρώτα οκτώ λεπτά του δεύτερου φέρνοντας τους γηπεδούχους ένα γκολ μακριά από τα πέναλτι. Στους «4» της δεύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, η Σάο Πάολο θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Νασιονάλ, που επικράτησε με 1-0 της Ουνιβερσιδάδ Βαγιέχο στο Περού και πέρασε με συνολικό 2-0.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα:
Εμελέκ – Σάο Πάολο 3-2 (1’ Μίλερ Μπολάνιος, 49’ πέν. Μίλερ Μπολάνιος, 53’ πέν. Μίλερ Μπολάνιος – 29’ Άλαν Καρτνέκ, 40’ Πάουλο Γκάνσο)
Ουνιβερσιδάδ Βαγιέχο – Ατλέτικο Νασιονάλ 0-1 (67’ ΚΟΚ. Λουίς Καρντόζα – 76’ ΚΟΚ. Αλεξάντερ Μεχία, 79’ Έντουιν Καρντόνα)

Και ο «χάρτης» του Κόπα Σουνταμερικάνα:
Προημιτελικοί
1 – ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) - Εμελέκ (Εκουαδόρ) 4-2 & 2-3
2 – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) - Ουνιβερσιδάδ Βαγιέχο (Περού) 1-0 & 1-0.
3 – Εστουντιάντες Λα Πλάτα (Αργεντινή) - Ρίβερ Πλέιτ (Αργεντινή) 1-2 & 06/11
4 – Μπόκα Τζούνιορς (Αργεντινή) - Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη) 1-0 & 06/11

Ημιτελικοί
5 – Ατλέτικο Νασιονάλ (Κολομβία) – Σάο Πάολο (Βραζιλία)
6 – Νικητές 3-4

Τελικοί
Νικητές 5-6

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα