Αργεντινή: Απτόητη η Κολόν (videos)

Και στην ένατη αγωνιστική του Final της Αργεντινής θα παραμείνει στην πρώτη θέση η Κολόν, αφού επιβλήθηκε της Τίγκρε με 1-0.

Παράλληλα πήρε «ανάσα» στην τριετή κατάταξη, καθώς πέρα από τον τίτλο του Final προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό, ενώ στην προκειμένη ο Λούκας Αλάριο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 3ο λεπτό με πέναλτι. Σε άλλο ματς της 9ης αγωνιστικής του Final της Αργεντινής, η Ολίμπο κέρδισε την Ατλέτικο Ραφαέλα με 2-1 και ξέφυγε από τη ζώνη υποβιβασμού, καθώς ο Ντίλαν Γκίσι άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό και ο Χοσέ Αδόλφο Βαλένσια απάντησε στο γκολ του Φεντερίκο Γκονζάλεζ στο 64ο λεπτό με μακρινό σουτ στο 73ο.

4

Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.

20

Σημείωση: Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014. Οι πρώτες πέντε ομάδες θα πάρουν «εισιτήριο» μαζί με τον υπερπρωταθλητή της σεζόν.