Γαλλία: Θετικά με Φαλκάο η Μονακό (videos)

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Μονακό στην έδρα της Μπορντό με τον Ρανταμέλ Φαλκάο να ανοίγει λογαριασμό. Μεγάλη νίκη και για τη Λιόν.

Από νωρίς σε θέση οδηγού συγκριτικά με την Παρί Σεν Ζερμέν μπαίνει η Μονακό στο γαλλικό πρωτάθλημα, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, επικράτησε 2-0 της Μπορντό εκτός έδρας. Στο 82’ ο Ριβιέρ άνοιξε το σκορ για τους Μονεγάσκους, για να έρθει ο Φαλκάο στο 87’ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και το πρώτο του τέρμα στη Γαλλία.

Την ίδια ώρα,  η Λιόν έκανε επίσης σπουδαία εμφάνιση επικρατώντας με το βαρύ 4-0 της Νις εντός έδρας. Στο 14’ ο Λακαζέτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να έρθει το ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος. Ο Γκρενιέ στο 55΄ έκανε το 2-0, για να έρθει ξανά ο Λακαζέτ στο 69’ για να κάνει το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Γκουρκίφ.

Σημαντική νίκη με 3-0 πήρε και η Βαλενσιέν επί της Τουλούζ εντός έδρας. Όλα, τελείωσαν αρκετά νωρίς για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 38’ ο Σπάχιτς υπέπεσε σε πέναλτι για να αποβληθεί ταυτόχρονα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μέλικσον ο οποίος άνοιξε και το σκορ. Στο 52’ ο Σάεζ έκανε το 2-0 για να «καθαρίσει» οριστικά τη νίκη για την ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Πουζόλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Η Ρεν επιβλήθηκε 2-1 της Ρεμ εντός έδρας. Ο Παγιό στο 10’ άνοιξε το σκορ με τον Κριζόβιακ να ισοφαρίζει πριν από το ημίχρονο. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμόρφωσε ο Ερντίνγκ στο 84’. Με θετικό τρόπο ξεκίνησε και η Λιλ η οποία στο «Γκράντε» επιβλήθηκε 1-0 της Λοριάν. Το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού, σημειώθηκε από τον Ορίζι στο 14’ το οποίο αποδείχθηκε και αρκετό.

Με νίκη ξεκίνησε και η Ναντ η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Μπαστιά. Ο Τζόρτζεβιτς στο 24’ έκανε το 1-0 για τα «καναρίνια» με τον Νκουντού στο 92’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Εβιάν, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Σοσό.

{dailymotion}x12xknw{/dailymotion}

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1