ΠΑΣ για πρόκριση, 1-0 τον Πανσερραϊκό (photos)

Την τέταρτή του συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε 1-0 του Πανσερραϊκού στην πρώτη αναμέτρηση της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο ΠΑΣ Γιάννινα το τελευταίο διάστημα. Κάτι που αποδείχθηκε και στην πρώτη αναμέτρηση για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου φιλοξένησε τον Πανσερραϊκό. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, ο οποίος ξεκούρασε αρκετά βασικά στελέχη, μπορεί να μην εντυπωσίασε με την εμφάνισή της, ωστόσο πήρε τη νίκη με 1-0 και ταυτόχρονα το προβάδισμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό για τους γηπεδούχους και επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους με ένα γρήγορα τέρμα. Ο Νηκλιτσιώτης στο 22’ έκανε πολύ καλή ενέργεια και έδωσε ουσιαστικά έτοιμο τέρμα στον Γιάκο ο οποίος πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά με το 1-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη τα «λιοντάρια» μπήκαν αποφασισμένα για το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα και στο 52’ ο Τσούτσης έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία καθώς απέναντι από τον Ταμπάση δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 67’ ο Κιάσσος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους και ουσιαστικά όλα τελείωσαν εκεί. Με τη νίκη αυτή, ο ΠΑΣ παίρνει προβάδισμα πρόκρισης την ώρα που πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην αναμέτρηση της Δευτέρας απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Ταμπάσης, Λίλα (74' Τσουκαλάς), Αυγενικού, Τοπούζης (61' Ντε Βινσέντι), Κεϊτά, Οικονόμου, Γιάκος, Βίλα, Ρουμπουλάκου (82' Ίλιτς), Τζημόπουλος, Νηκλιτσιώτης.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου, Κιάσσος, Καρασαλίδης, Μπριλάκης, Παρασκευαΐδης, Σιάκκας, Ανάκογλου, Τσούτσης (76' Τσιμίκας), Κόντος (82' Γιαννακόπουλος), Σερέκας (90’ Ράντιτς).