Ρόδος-Τράχωνες 2-1

Σημαντική νίκη πήρε η Ρόδος στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικρατώντας 2-1 των Τραχώνων και διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

Η σέντρα του αγώνα καθυστέρησε περίπου 20 λεπτά, προκειμένου να βρεθούν τα χρήματα για να πληρωθεί η διαιτησία. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν ήταν καλό, έχοντας λίγες φάσεις και κακό ρυθμό. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, όλα άλλαξαν.

Στο 53’ μετά από λάθος της άμυνας της Ρόδου, ο Κόρδος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, για το 0-1, παρά την προσπάθεια του Τόπου. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης. Στη συνέχεια τα «ελάφια» ανέβασαν στροφές και πίεσαν για την ισοφάριση. Και στο 82’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκινή. Ο Φράγκος ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Ρόδος συνέχισε το πρέσινγκ και στο 85’ ο Καταπόδης έκανε τη σέντρα και ο Φράγκος με πλασέ έγραψε το 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.

ΡΟΔΟΣ: Τόππος, Πατούχος, Καταπόδης, Καρπαθάκης, Γιορμπαλίδης, Θαμνόπουλος, Δανάς, Καλημέρης (89’ Σώτας), Γκινής, Φράγκος (90’ Ριζόπουλος), Ορφανίδης (89’ Νίκανδρου)

ΤΡΑΧΩΝΕΣ: Αγγελάκος, Κατσούλης, Τσιόνης, Ντεντόπουλος, Μιχαηλίδης, Γούλας (86’ Κακούτης), Παυλίδης (65’ Βασίλης), Λουλάς, Ρίζος (73’ Πάσαρης), Κόρδος, Χριστόπουλος

Επίσημη η παραμονή του Τσάβι στην Μπαρτσελόνα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ