«Διπλό» στη Ρόδο τα Χανιά

Τη νίκη 2-1 πήραν τα Χανιά, στον εκτός έδρας αγώνα, κόντρα στον Σταυρό Καλυθιών Ρόδου, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Β' κατηγορίας του γυναικείου πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν δυνατός με αρκετές χαμένες ευκαιρίες για τα Χανιά, τα οποία αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να επικρατήσουν.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο 32' με την Χατζηλιαμή, ενώ η απάντηση των Χανίων ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με την Μανωλίτση, η οποία εκμεταλλεύτηκε την ασσίστ της Καραμουσαδάκη και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Στο 38' η Σαρρή είχε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και ένα λεπτό αργότερα η εκτέλεση φάουλ της Γιαννούτσου κατέληξε στα χέρια της Δεστούνη.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση καταφέρνοντας να σκοράρουν ακόμα ένα γκολ και πάλι με την Μανωλίτση στο 60' η οποία μετά το σουτ της Γιαννούτσου που κατέληξε στο δοκάρι εκμεταλλευτικέ το ριμπάουντ και έκανε το 2-1.

Η ομάδα των Χανίων είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες προκειμένου να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ με τις Καραμουσαδάκη στο 55', 57' και 73' και το δοκάρι της Σαρρή στο 82' ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε τη χάρη.

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΥΘΙΩΝ ΡΟΔΟΥ: Δεστούνη (67' Βασιλειάδου), Ιακωβίδου, Δράπανου, Κιόττου (60' Χελστρομ), Χατζηλιαμή, Κοτσάνη, Φράγκου, Γιανίκου, Αξιώτου, Διακίδη (87' Παπαμιχαήλ), Κουρδουμπά.

ΧΑΝΙΑ: Γιακουμάκη, Νένκοβα (31' Μανωλίτση), Κασσωτάκη, Νάνου (57' Παπαντωνάκη), Περουλάκη, Μαυροματίδη, Σαρρή, Μαραγκουδάκη, Γιαννούτσου, Καραμουσαδάκη, Τρουλάκη (70' Γκουσγκούνη).

Πόλο: Στα ημιτελικά ο Εθνικός, 11-10 τη Γλυφάδα σε ματς - θρίλερ
Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α.): Ο Πάρκερ τον… ξέρανε στην εκπνοή
Το ιστιοφόρο Pytheas, το οποίο συνοδεύει την ολυμπιακή φλόγα, έφτασε στην Κάτω Ιταλία