Πήρε το «εισιτήριο» η Ατλέτικο

Ένα εύκολο 3-0 σε βάρος της Πενιαρόλ εξασφάλισε την παρουσία της Ατλέτικο Νασιονάλ στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Άλλωστε οι περσινοί φιναλίστ της διοργάνωσης εξελίχθηκαν σε... σάκο του μποξ στον συγκεκριμένο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Πέρα από την πρόκριση, οι Κολομβιανοί έχουν πλέον το προβάδισμα αναφορικά με την πρώτη θέση του γκρουπ σε περίπτωση ισοπαλίας με την Ουνιβερσιδάδ της Χιλής την τελευταία αγωνιστική.

Μόλις στο έκτο λεπτό, ο Όσκαρ Μουρίγιο άνοιξε το σκορ. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ντοριάν Παμπόν διαμόρφωσε το 2-0. Από την πλευρά τους, οι Ουρουγουανοί κατέγραψαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά δέχθηκαν τρίτο γκολ από τον Ντιέγκο Αλβάρεζ στο 59ο λεπτό, το οποίο έκρινε οριστικά και αμετάκλητα την αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές απουσίες, μεταξύ των οποίων ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου, Φαμπιάν Εστογιάνοφ. Από την άλλη, ο Παμπόν σκόραρε στο πρώτο του παιχνίδι ύστερα από τραυματισμό.

Ατλέτικο Νασιονάλ: Πεζούτι, Τούλα (72' Χέκτορ), Μουρίγιο, Βαλέντσια, Μπερνάλ, Πέρεζ, Κόρντομπα (61' Μοσκουέρα), Μεχία, Τόρες, Παμπόν (75' Κουιντέρο), Αλβάρεζ.
Πενιαρόλ: Λέρδα, Γκονζάλεζ, Αλμπίν, Άλβεζ, Αντρές Σίλβα, Κριστόφορο, Γκουιτσόν (67' Ροσάνο), Φρέιτας, Αμόδιο (60' Πέδρο), Μόρα, Περέζ (77' Ζαμπράνα).

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του όγδοου ομίλου με την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής: