Τότεναμ σε… κρίση, σούπερ Νιούκαστλ κι Έβερτον!

Την ήττα με 2-1 από τη Νόριτς στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» γνώρισε η Τότεναμ η οποία απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από την 3η θέση. Μεγάλη εμφάνιση για Έβερτον και νίκη 4-0 απέναντι στη Σάντερλαντ.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες έμεινε η Τότεναμ, η οποία το τελευταίο διάστημα «γκρεμίζει» ό,τι έχτιζε όλη τη σεζόν. Απέναντι στη Νόριτς, στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» υπέστη την ήττα με 2-1 και βρίσκεται τρεις βαθμούς μακριά από την 3η θέση με ένα παιχνίδι παραπάνω μάλιστα.

Ο Πίλκινγκτον στο 13’ άνοιξε το σκορ για τα «καναρίνια», με τον Ντεφό να ισοφαρίζει στο 33’. Αντί όμως οι «πετεινοί» να φτάσουν στην ανατροπή, δέχτηκαν ακόμα ένα τέρμα με τον Μπένετ στο 66’ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Νιούκαστλ που βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, μετά τη νίκη της με 2-0 απέναντι στην Μπόλτον στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Η νίκη δεν ήταν εύκολη υπόθεση για τις «καρακάξες», καθώς τα γκολ της σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά. Ο Μπεν Αρφά στο 73’ άνοιξε το σκορ για τους «ανθρακωρύχους» με τον Σισέ στο 83’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, συνεχίζοντας το… ασταμάτητο σκοράρισμά του.

Τέλος, η Έβερτον εντυπωσίασε στο «Γκούντισον Παρκ», όπου διέλυσε 4-0 τη Σάντερλαντ. Τα «ζαχαρωτά» έκαναν τρομερό δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσαν όλα τα τέρματα. Ο Γκεγιέ στο 52’ άνοιξε το σκορ, με τον Πιενάρ στο 75’ να κάνει το 2-0. Όλα τελείωσαν, ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Όσμαν έκανε το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Ανιτσέμπε στο 81’ που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Δείτε το πρόγραμμα και τη βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ