Φιλοθέη – Θεσπρωτός 1-2

Στοπ στο αήττητο σερί δύο μηνών της Φιλοθέης έβαλε ο Θεσπρωτός, ο οποίος πανηγύρισε ένα υπερπολύτιμο  τρίποντο εκτός έδρας (2-1), στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία του.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6΄, όταν ο Χούσος αφού βγήκε από τα αριστερά, «έσπασε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Μπαλάφα, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση «έγραψε» το 1-0.

Παρόλα αυτά ο Θεσπρωτός, όχι μόνο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να απαντήσει, ισοφαρίζοντας στο 19΄ με ασύλληπτη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου, αλλά πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί (δυο λεπτά αργότερα), ο Καβαλλάρης, με κοντινό πλασέ μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα της Φιλοθέης και ασθενή απόκρουση του Καραγκούνη, έφερνε «τούμπα» το ματς!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους να ισοφαρίσουν αυξάνοντας την πίεση τους στα καρέ του Βενέτη, μετά και την αποβολή του Κωνσταντάκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στοπ 65΄, ωστόσο, τόσο ο Μπαλάφας στο 71΄ (έστειλε την μπάλα εξ’ επαφής με κεφαλιά στο κάθετο δοκάρι), όσο και ο Γιαννούλης στο 83΄ (πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι), δεν κατάφεραν να «κεφαλαιοποιήσουν» την υπεροχή τους.

Σαν να μην έφθανε αυτό, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπαλάφας «πέταξε στα σκουπίδια» το πέναλτι που κέρδισε η Φιλοθέη (μετά από χέρι του Λιαμίρα, ο οποίος και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη), μετατρέποντας, με άσχημη εκτέλεση, σε ήρωα τον Βενέτη που μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

Μετά το χαμένο πέναλτι μάλιστα ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των παικτών στο γήπεδο, με αποτέλεσμα ο Καραλιόλιος να αερίσει την κίτρινη κάρτα του ουκ ολίγες φορές! Μία από αυτές μάλιστα ήταν η δεύτερη για τον μοιραίο της αναμέτρησης, Μπαλάφα, ο οποίος πήρε επίσης την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ο Θεσπρωτός έτσι, επαναλαμβάνοντας τον περσινό θρίαμβο (επίσης με ανατροπή), πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, η οποία μετά την ήττα του Ολύμπου στην Φιλιππιάδα, αύξησε τις ελπίδες παραμονής του, ενώ με αυτή την ήττα η ομάδα του Νίκου Παλιάτσου υποχώρησε στην τρίτη θέση, πίσω από Κασσιόπη και Τρίκαλα 2011, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι περισσότερο.

ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ: Καραγκούνης, Σ. Γιαννούλης, Θ. Γιαννούλης (85΄ Ρούμπος), Παπαρούνης, Κακάβας (79΄ Μπιρμπίλης), Δάρδας, Ευταξίας, Γεωργάκης (58΄ Κολιός), Μπαλάφας, Γεωργίου, Χούσος.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Βενέτης, Στάθης, Μάστορας, Κωνσταντάκος, Λιαμίρας, Αθανασίου, Μουρούτης, Μπάρκας, Καβαλλάρης, Γκαρόζης (73΄ Παππάς), Μπάρμπας (80΄ Γιαννάκος).

Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν
Το «El Clasico» Άρης – ΠΑΟΚ κρίνει το πρωτάθλημα και είναι στη Nova!
Conference League: «Αστακός» η OPAP Arena για τον τελικό – Το σχέδιο δράσης της ΕΛΑΣ