«Εξάρα» για Καρδίτσα

Ούτε ένα ούτε δύο αλλά... έξι γκολ σημείωσαν οι Ελπίδες Καρδίτσας κόντρα στις Κρήσσες Ρεθύμνου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α' κατηγορίας του γυναικείου πρωταθλήματος.

Η Καρδίτσα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε την ανωτερότητά της και σε συνδυασμό με τις ελλείψεις των Κρησσών πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδο της Σοχώρας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενες άνοιξαν από... νωρίς το σκορ με την Κόγγουλη στο 2', ενώ στο 5' η Ζντράνκοβιτς έστειλε για μια ακόμα φορά τη μπάλα στα δίχτυα της Βαΐτση. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44' η Γεραγόρη «έγραψε» το 3-0 στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενες συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό καταφέρνοντας να σκοράρουν ακόμα τρία τέρματα. Στο 60' η Στρετένοβιτς έκανε το 4-0 και δύο λεπτά αργότερα (62') η Λαζανά έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα των Κρησσών. Στο 71' η Κόγγουλη «χτυπώντας» για δεύτερη φορά στον αγώνα έκανε το 6-0 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της Καρδίτσας.

Ο προπονητής των Κρησσών Παναγιώτης Αντωνιάδης δήλωσε: «Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα αυτή η χρονιά. Στόχος μας παραμένει η παραμονή στην κατηγορία παρά τα προβλήματα που έχουμε».

Ο προπονητή της Καρδίτσας, Τάκης Κουτσονάσιος δήλωσε: « Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο αν και χάσαμε αρκετές ευκαιρίες για να ανεβάσουμε τον πήχη του σκορ. Συγχαρητήρια στα κορίτσια της ομάδας μου, συνεχίζουμε να ζούμε το όνειρο και ελπίζω να είμαστε έτσι μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας το Ρέθυμνο και πάνω από όλα τους ανθρώπους του, οι οποίοι είναι πάντα φιλόξενοι».

ΚΡΗΣΣΕΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Βαΐτση (60' Μπεμπή), Πιτσή, Μαμαλάκη, Μυρσιλίδη, Ξενοπούλου (77' Πολιουδάκη), Χαμογιωργάκη, Καργάκη, Λαζανάκη, Μιχελάκη, (47' Δρακάκη), Στεφανουδάκη, Ζάχου.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Χατζηλαζάρου, Καλιάρα, Αλεξίου (77' Κωστοπούλου), Ρίγα, Γρηγορίου. Σίμου, Γεραγόρη, Λαζανά (74' Κουτσόνα), Ζντράνκοβιτς (62' Τάσου). Κόγγουλη, Στρετένοβιτς.

Επεισόδια στα Άνω Λιόσια - Ήρθαν στα χέρια οπαδοί του Ηρακλή και του Πανιωνίου (vid)
Πόλο: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Τίτλος αφιερωμένος στον Ιβάν Σαββίδη