Στους «4» η Χιμπέρνιαν

Στο πρωτάθλημα...  βολοδέρνει στις «επικίνδυνες» θέσεις, αλλά η Χιμπέρνιαν αποτέλεσε την πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκοτίας.

Με γκολ του Ρόι Ντόνοβαν στο ένατο λεπτό και πέναλτι του Λέι Γκρίφιθς στο 19ο, η Χιμπέρνιαν διαμόρφωσε το 2-0 στο «Somerset Park» σε βάρος της Έιρ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε με αυτό το αποτέλεσμα στους «4» του κορυφαίου εγχώριου της κυπέλλου.

Στο 2-2 έμεινε η Χαρτς με την Σεντ Μίρεν, αφού ο Μάριους Ζαλιούκας σημείωσε αυτογκόλ υπέρ των φιλοξενούμενων στο 84ο λεπτό. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και της Α.Ε.Λ., Ρούντι Σκάτσελ, είχε ολοκληρώσει την ανατροπή της Χαρτς διαμορφώνοντας το 2-1 στο τρίτο λεπτό της επανάληψης, αλλά το γκολ του εκμηδενίστηκε από την... γκάφα του Ζαλιούκας.

Έτσι θα διεξαχθεί επαναληπτικός στο γήπεδο της Σεντ Μίρεν. Η Νταντί Γιουνάιτεντ υποδέχεται την Σέλτικ και η Μάδεργουελ την Αμπερντίν στους άλλους δύο προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Εν τω μεταξύ, η Ινβερνές πήρε 1-1 απέναντι στην Κιλμάρνοκ σε αγώνα της Premier League με γκολ του Ρόμαν Γκόλομπαρτ στο 83ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης είχε σημειώσει θεαματικό... αυτογκόλ στο 31ο λεπτό, αλλά πήρε το... αίμα του πίσω και απομάκρυνε κατά εννέα βαθμούς την Ινβερνές από την... καταδικαστική 12η θέση.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (30/04) - Με Game 3 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25