Πήρε «Χ» η Πενιαρόλ

Τον πρώτο της βαθμό στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες πήρε η Πενιαρόλ κρατώντας την Ουνιβερσιδάδ της Χιλής στο 1-1.

Οι Ουρουγουανοί που βρέθηκαν στο «Centenario» ήθελαν αποκλειστικά τη νίκη, αλλά η Πενιαρόλ αναδείχθηκε ισόπαλη. Πλέον έχει έναν βαθμό σε τρία ματς, αφού προηγήθηκαν ήττες από Γοδόι Κρουζ και Ατλέτικο Νασιονάλ.

Ο 24χρονος μέσος, Αντρές Φρέιτας, ο οποίος είναι δανεικός από την Έβερτον, πάντως, άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό. Η χαρά των οπαδών της Πενιαρόλ κράτησε μόλις 13 λεπτά, αφού τόσα χρειάστηκε ο Τζούνιορ Φερνάντεζ για να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ.

Το σκορ δεν άλλαξε στην συνέχεια. Μάλιστα οι κάτοχοι του Κόπα Σουνταμερικάνα καθυστέρησαν την εξέλιξη της αναμέτρησης στα τελευταία λεπτά, αφού με την ισοπαλία συμπλήρωσαν τέσσερις βαθμούς.

Έξι έχει η Ατλέτικο της Κολομβίας και τρεις η Γοδόι Κορυζ που αναμετρούνται στην Αργεντινή στις 8 Μαρτίου στο έτερο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής.

Πενιαρόλ: Καρίνι, Ροντρίγκεζ, Γκονζάλεζ, Αντριάν, Σίλβα Φερνάντεζ, Εστογιανόφ (82' Ζαμπράνα), Φρέιτας, Αλμπίν (68' Πέρεζ), Κριστόφορο, Ζαλαγέτα (72' Πέδρο), Μόρα.
Ουνιβερσιδάδ της Χιλής: Χερέρα, Ασεβέδο, Ρόχας, Γκονζάλεζ, Ντίαζ, Αράνγκουιζ (82' Κερεκέδα), Ροντρίγκεζ, Μένα, Κάστρο (46' Λορενζέτι), Ιτούρα (83' Ρουιντίαζ), Φερνάντεζ.

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι