Ασή Γωνιά-Χερσόνησος 3-0

Με τρία γκολ στα τελευταία 25 λεπτά του παιχνιδιού, η Ασή Γωνιά επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού Χερσονήσου.

Η Ασή Γωνιά ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 10’ ο Μουντράκης μπλόκαρε μπροστά από τον Μπαξεβάνη την σέντρα του Χαρατσή. Ένα λεπτό αργότερα, από σέντρα του Μανωλακάκη και λάθος υπολογισμό του Μουντράκη ο Μπαξεβάνης από κοντά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 12’ ο Μπαξεβάνης έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή το δυνατό σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη όμως, και συγκεκριμένα στα τελευταία 25 λεπτά, υπήρχε όλο το... ψωμί του αγώνα. Στο 67' Ο Δοντσίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κεφάκης έπιασε το δυνατό σουτ, ο Μουντράκης με την βοήθεια και του δοκαριού έδιωξε προσωρινά όμως στην επαναφορά ο Κατσαμάς με καρφωτή κεφαλιά σε κενή εστία έγραψε το 1-0. Πριν προλάβουν να συνέλθουν από το γκολ οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν και δεύτερο... σοκ. Στο 70’ ο Μανωλακάκης έφυγε από αριστερά έβγαλε την σέντρα την κατάλληλη στιγμή, με τον Μπαξεβάνη να προλαβαίνει την έξοδο του Μουντράκη και με προβολή να κάνει το 2-0. Στο 89' ο Μπαξεβάνης έκλεψε την μπάλα και αφού «άδειασε» αμυντικούς και τον τερματοφύλακα με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων για το τελικό 3-0.

Με αυτή τη νίκη, η Ασή Γωνιά έφτασε τους 19 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη Χερσόνησο.

Αση Γωνιά (Γιάννης Κατσούλης): Δημητριάδης, Κριάρης (62’ Σηφακάκης), Μανωλακάκης, Α. Δελήμπασης, Κατσαμάς, Δοντσίδης (86’ Τσικαλάς), Χαρατσής, Κεφάκης (78’ Δημήτρη), Δραμηλαράκης, Ιβάνοφ, Μπαξεβάνης

Χερσόνησος (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Μουντράκης, Α.Δ. Χαλκιαδάκης, Μασέλης, Κουτσάκης, Καβρουμάκης (55’ Μπινιχάκης), Π. Αριστεινίδης, Μηλάκης (84’ Καρδάσης), Γ. Αριστεινίδης, Γουργιώτης, Βλάχος, Καπετανάκης

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ