Διπλό για Champions League η Μάλαγα

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας πήρε η Μάλαγα που επικράτησε 3-1 της Χετάφε εκτός έδρας.

Τη δεύτερή της συνεχόμενη νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα πήρε η Μάλαγα, η οποία επικράτησε 3-1 της Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ». Ο Κάστρο στο 42’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ωστόσο στην επανάληψη, ήρθε η αντίδραση από την ομάδα της Ανδαλουσίας.

Ο Ελισέου στο 57’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Τουλαλάν στο 82΄ να ολοκληρώνει την ανατροπή. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης από τον Καθόρλα.

Όνειρα Ευρώπης κάνει και η Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία πήρε ακόμα μία πολύ σημαντική νίκη. Αυτή τη φορά επικράτησε 4-2 της Σαναντέρ κάνοντας μεγάλη ανατροπή. Ο Τόνιο αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 3’, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τη Σανταντέρ από το να προηγηθεί με 2-0 με τέρματα των Τορεχόν (9’) και Κόλσα (28’). Από εκεί και πέρα όμως, ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων.

Ο Μίκου με δύο δικά του τέρματα (45’, 65’) ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, με τον Ταμούδο στο 68’ να ολοκληρώνει την ανατροπή. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Πίτι στο 73’.

Τέλος, η Μαγιόρκα, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Οσασούνα. Ο Σεγιούδο στο 45’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Νσούε να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 71’.

Τένις: Αποσύρθηκε ο Αλκαράθ από το Masters της Ρώμης