Κυριαρχία της Νασιονάλ στην Ουρουγουάη

Εξαιρετικά αποτελεσματική αποδείχθηκε η Ατλέτικο Νασιονάλ στο Centenariο και συνέτριψε με 4-0 την Πενιαρόλ.

Οι Κολομβιανοί μπορεί να μην κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά συνέβη ακριβώς αυτό στον πίνακα των σκόρερ της αναμέτρησης. Οι Τζέρσον Κόρντομπα και Ντόριαν Παμπόν σημείωσαν από δύο γκολ και η Νασιονάλ συμπλήρωσε έξι βαθμούς στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Το σκορ άνοιξε στο 9o λεπτό με τον Κόρντομπα. Ο Παμπόν σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά στο δεύτερο μέρος ολοκληρώθηκε η συντριβή και η απογοήτευση των 42,000 οπαδών της Πενιαρόλ που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Συγκεκριμένα, ο Κόρντομπα διαμόρφωσε το 2-0 στο 49ο λεπτό, ενώ ο Παμπόν πέτυχε τα δύο δικά του γκολ στο 64ο και 77ο λεπτό. Στο μεταξύ, στο 45ο λεπτό ο Τζον Βαλόι αποχώρησε τραυματισμένος από τον αγωνιστικό χώρο.

Η δεύτερη αγωνιστική του όγδοου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής ολοκληρώνεται αύριο (22/02) με την Ουνιβερσιδάδ της Χιλή ς να υποδέχεται την Γοδόι Κρουζ της Αργεντινής. Για την ώρα, η Ατλέτικο έχει έξι βαθμούς, η Γοδόι τρεις, ενώ οι άλλες δύο ομάδες του γκρουπ παραμένουν στους μηδέν.

Πενιαρόλ: Καρίνι, Άλβεζ (46' Πέδρο), Βαλντέζ, Μ. Σίλβα, Ροντρίγκεζ, Εστογιάνοφ (58' Σ. Σίλβα), Φρέιτας, Αγκουιάρ, Κριστόφορο, Μόρα (69' Πέρεζ).
Ατλέτικο Νασιονάλ: Πετσούτι, Κάλε, Τούλα, Ενρίκεζ, Ντίαζ, Τόρες (79' Κουιντέρο), Μοσκουέρα (80' Αλβάρεζ), Κόρντομπα, Βαλόι (45' Μπερνάλ), Μεχία, Παμπόν.

NBA: Break στο Ντένβερ η Μινεσότα με «ιπτάμενο» Άντονι Έντουαρντς (vid)
Πάσχα γεμάτο μπάλα με ντέρμπι Λίβερπουλ – Τότεναμ και Ρόμα - Γιουβέντους
Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας