Οκτώ και συνεχίζει η Ρεάλ Μαδρίτης

Την όγδοή της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα Ισπανίας πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας 4-0 της Σοσιεδάδ και πηγαίνει ολοταχώς για την κατάκτηση του τίτλου.

Στους 13 βαθμούς με ένα παιχνίδι παραπάνω αύξησε τη διαφορά της από την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα, επικρατώντας 4-0 της Σανταντέρ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, μόλις στο 6’ άνοιξε το σκορ, φτάνοντας τα 28 τέρματα σε 23 αναμετρήσεις!, διώχνοντας το άγχος από την ομάδα του. Η συνέχεια ήταν πιο εύκολα για τη «βασίλισσα», καθώς στο 39’ ο Σίσμα αποβλήθηκε αυστηρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Όλα τελείωσαν για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μπενζεμά έκανε το 2-0. Στην επανάληψη η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, έκανε συντήρηση δυνάμεων για το παιχνίδι με τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έφτασε σε ακόμα δύο τέρματα.

Αρχικά ο Ντι Μαρία έκανε το 3-0 στο 73’, με τον Μπενζεμά στο 89’ πετυχαίνοντας το δεύτερό του προσωπικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πέπε (76’ Ρικάρντο Καρβάλιο), Βαράν, Μαρσέλο, Γκρανέρο (71’ Κεντίρα), Τσάμπι Αλόνσο, Οζίλ (62’ Ντι Μαρία), Κακά, Ρονάλντο, Μπενζεμά
ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Τόνιο, Αλβάρο Γκονζάλεζ, Τορεχόν, Μπερνάρδο, Σίσμα, Ντιόπ, Μάρκος Γκουγιόν, Αράνα, Αντριάν (43’ Κρίστιαν Φερνάντεζ), Ακόστα (78’ Λούκε), Μπαμπακάρ (70’ Μουνίτις).

Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν