«Χτύπησε» πάλι ο Εστογιανόφ

Η Πενιαρόλ οριστικοποίησε την πρόκρισή της στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες με το 1-1 στην έδρα της Καράκας, ενώ ο Φαμπιάν Εστογιανόφ πέτυχε το γκολ της ομάδας του.

Μάλιστα ο πρώην άσος του Πανιωνίου είναι ο μοναδικός παίκτης που σημείωσε δύο γκολ στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στον επαναληπτικό βρήκε δίχτυα στο 27ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Μαρσέλο Ζαλαγιέτα.

Στο 78ο λεπτό ο Έντουιν Περάζα ισοφάρισε σε 1-1, αλλά το 5-0 υπέρ της Πενιαρόλ στον πρώτο αγώνα δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης της ομάδας που θα πάρει μέρος στην φάση των ομίλων του τουρνουά. Πάντως ο σύλλογος της Βενεζουέλας είχε περισσότερες ευκαιρίες στην αναμέτρηση του Olumpico de la UCV.

Πλέον η Πενιαρόλ τοποθετήθηκε στον όγδοο όμιλο του επόμενου γύρου. Σε αυτόν θα αντιμετωπίσει την Ουνιβερσιδάδ της Χιλής, την Ατλέτικο Νασιονάλ της Κολομβίας και την Γοδόι Κρουζ της Αργεντινής.

Καράκας: Βέγκα, Μασάδο, Αμαράλ, Μπρισένιο, Περάζα, Μέα, Γκόμεζ (74' Οτέρο), Χιμένεζ, Ουρίμπε (64' Πένια), Γκουέρα (84' Γκονζάλεζ), Φερέιρα.
Πενιαρόλ: Καρίνι, Ροντρίγκεζ, Άλβεζ, Γκονζάλεζ, Βαλντέζ, Εστογιανόφ, Αγουιάρ (46' Άλμπιν), Φρέιτας, Κριστόφορο (85' Πέδρο), Ζαλαγιέτα, Μόρα (73' Νόβικ).