Πυρσός Γρεβενών-Εθνικός Βατερού 3-3

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στο ΔΑΚ Γρεβενών, όπου ο Πυρσός έμεινε στο 3-3 με τον Εθνικό Βατερού, που «έκλεψε» στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το παιχνίδι τα… πάντα, αποβολές, πέναλτι, αυτογκόλ και καλό θέαμα, με τον Πυρσό ωστόσο για ένα ακόμη παιχνίδι να μην δείχνει καλό πρόσωπο και να μην μπορεί να πάρει τη νίκη. Μόλις στο 2’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή του Γκέτσιου από τον Μαντζόλα, όπως ο Δούμας έστειλε την μπάλα άουτ. Άστοχος ήταν και στο 10’ ο Γεωργίου που βγήκε απέναντι από τον Σταύρο Ζηνόβιο.

Στο 15’ όμως ήρθε η σειρά του Εθνικού να κερδίσει πέναλτι, σε ανατροπή του Θεοδωρίδη από τον Αλυσσανδράτο. Ο Νίκος Ζηνόβιος ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, κάνοντας το 0-1. Στο 35’ όμως ο Πυρσός ισοφάρισε με αυτογκόλ του Καλιανίδη, με την μπάλα να βρίσκει σε αυτόν από σουτ του Δούμα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 57’ ξαναπήραν το προβάδισμα 1-2, χάρη σε γκολ του Ουμγιαλίδη. Στο 65’ όμως ο Εθνικός Βατερού έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Νάννος αποβλήθηκε απευθείας για εξύβριση. Και σα να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν στο 85’ δεύτερο αυτογκόλ με τον Φωτιάδη, με το σκορ να γίνεται 2-2.

Στο ίδιο λεπτό αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, καθώς ο Σούλας δέχτηκε κόκκινη κάρτα για εξύβριση. Στο 87’, αποβλήθηκε και ο Ταουσιάνης από το Βατερό, επειδή χτύπησε αντίπαλο, αφήνοντας την ομάδα του με εννέα παίκτες. Στο 89’ ο Γεωργίου έκανε το 3-2 για τον Πυρσό κι όλα έδειχναν πως η ομάδα των Γρεβενών θα έπαιρνε τη νίκη, ο Νίκος Ζηνόβιος με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πάγωσε το ΔΑΚ, ισοφαρίζοντας σε 3-3.

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ: Αλυσσανδράτος, Μπούκας, Γκέτσιος, Αλεξανδρής, Χερίδης (65’ Σούλας), Μπλάντος (75’ Μπόζιαρης), Χαραλαμπίδης, Τζερεμές, Κοντσαντίσογλου, Γεωργίου, Δούμας

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ: Ζηνόβιος Σ., Ουμγιαλίδης (75’ Μερζανίδης), Τσούκρας, Μαντζόλας (53’ Ταουσιάνης), Καλιανίδης, Φωτιάδης, Μετικάνος, Ζηνόβιος Ν., Νάννος, Θεοδωρίδης, Πελέκας (71’ Ρέβας)

ΓΡΕΒΕΝΑ: Κώστας Μάρκου

NBA: Τέλος η σεζόν για Μπακς - Αποκλεισμός από τους Πέισερς
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (3/5) - «Πτήση» Παναθηναϊκού, «Μύθος» Ολυμπιακός
Euroleague: Τώρα έχει... ΟΑΚΑ o Παναθηναϊκός AKTOR, για το θαύμα ο Ολυμπιακός - Πότε είναι τα Game 5
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (03/05) - Με Φενέρμπαχτσε - Μονακό για την Euroleague