Έκπληξη η Βααλβάικ

Η Βααλβάικ επικράτησε εκτός έδρας της Ρόντα με 2-0 και ξεκίνησε την τρίτη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος με σημαντική έκπληξη.

Η νεοφώτιστη ομάδα, η οποία κατέκτησε πέρυσι το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας άθροισε τέσσερις βαθμούς και κατατάχθηκε στην έβδομη θέση με αυτήν την επιτυχία. Ο Αρντ Βαν Πέπεν άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό με ατομική προσπάθεια, ενώ στο 82ο ο Τζέφρι Καστιγιόν ολοκλήρωσε μία γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με γκολ.

Η Ρόντα ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δέχθηκε γκολ σε κρίσιμα χρονικά σημεία, τα οποία την οδήγησαν στην ήττα. Μάλιστα, στο 79ο λεπτό, ένα γκολ του Σανχαρίμπ Μάλκι ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σημείο στο οποίο θα ισοφάριζαν οι γηπεδούχοι. Αυτοί έχουν συγκεντρώσει μόλις τρεις πόντους στα ισάριθμα πρώτα τους φετινά ματς.

Ρόντα: Πρους, Μοντέιν, Βίελαρτ, Βούκοβιτς, Χέμπτε (69’ Χέμπτε), Ντελόρζ (15 Ντεμπούλ), Βόρμερ, Φλενέρους, Ραμζί (60’ Μαλκί), Γιάνκερ, Πλούιμ.
Βααλβάικ: Ζόετ, Μπαντζάρ (76’ Μαρτίνα), Ντροστ, Ράμος, Βαν Πέπεν, Μέιερς, Αουσάρ, Ντουίτς, Μπράμπερ, Τεν Βόουρντ (63’ Φακτάλι(, Καστιγιόν.

Euroleague: Ανακοινώθηκαν οι ημέρες και οι ώρες των Game 5 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Ολυμπιακός: Αποθέωση στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα - «Φέρτε μας το ευρωπαϊκό»
NBA: Τέλος η σεζόν για Μπακς - Αποκλεισμός από τους Πέισερς
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (3/5) - «Πτήση» Παναθηναϊκού, «Μύθος» Ολυμπιακός