Μουντιάλ 2022 - Ιαπωνία-Κόστα Ρίκα 0-1: Την ξέρανε και ελπίζει για την πρόκριση (videos)
EPA/Ali Haider, ΑΜΠΕ

Μουντιάλ 2022: «Φωτιά» στον 5ο όμιλο έβαλε η Κόστα Ρίκα, η οποία επικράτησε 1-0 της Ιαπωνίας και πλέον ελπίζει για την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Η Κόστα Ρίκα μπορεί να δέχθηκε έντονη πίεση από την Ιαπωνία, αλλά κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη χάρις σε τέρμα του Κέισερ Φούλερ στο 81ο λεπτό. Έτσι, η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής αύξησε τις ελπίδες που έχει για την πρόκριση στην επόμενη φάση και περιμένει την αναμέτρηση της Ισπανίας με την Γερμανία για να μάθει το αποτέλεσμα που θα χρειαστεί στην αυλαία απέναντι στα «πάντσερ».

Από την άλλη, οι Ασιάτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, διότι το πρώτο ήταν ένα από τα χειρότερα μέρη που έχουν διεξαχθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, όμως, στην μοναδική φορά που βρέθηκαν σε ουσιαστική απειλή, είδαν τους Κοσταρικανούς να πετυχαίνουν το γκολ και να παίρνουν το «τρίποντο».

Το «συγκρότημα» από τη χώρα του «Ανατέλλοντος Ηλίου» δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη που είχε κάνει στην πρεμιέρα με την Γερμανία και πλέον χρειάζεται αποτέλεσμα απέναντι στην Ισπανία στο τελευταίο ματς του ομίλου.

«Κολλύριο» στο πρώτο μέρος

Όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο, αλλά και όσοι είδαν το ματς από την τηλεόραση, παρακολούθησαν το πιο βαρετό ημίχρονο του φετινού Μουντιάλ. Οι Ιάπωνες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και επέβαλαν τον ρυθμό τους, όμως οι Κοσταρικανοί είχαν 11 παίκτες πίσω από την μπάλα, με αποτέλεσμα η μπάλα να παίζεται στην μεσαία γραμμή και μέχρι έξω από την περιοχή τους.

Μετά το 15λεπτο, η Κόστα Ρίκα ισορρόπησε τον ρυθμό του αγώνα και από το 30’ και μετά οι Ασιάτες ξαναπήραν τον έλεγχο, χωρίς όμως να καταφέρουν ν' απειλήσουν τον Νάβας.

Πίεση από Ιαπωνία

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι Ασιάτες μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη, που θα τους έφερνε «αγκαλιά» με την πρόκριση. Πίεσαν ψηλά και διαρκώς, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν αρκετές καλές στιγμές, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, οι 22 ποδοσφαιριστές «ανέβασαν» την ένταση στο παιχνίδι τους και προσπάθησαν να φθάσουν στο γκολ, που προφανώς θα ισοδυναμούσε με νίκη.

Και αντίθετα με την ροή και την εικόνα του ματς, αυτοί που το κατάφεραν, ήταν οι Κοσταρικανοί, με τον Κέισερ Φούλερ στο 81ο λεπτό.

Στην συνέχεια, οι Ασιάτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χωρίς αποτέλεσμα, καθώς στο 88ο λεπτό, ο Νάβας απέκρουσε το εξ επαφής σουτ του Καμάντα και διατήρησε την πολύτιμη νίκη για την Κόστα Ρίκα.

Κόστα Ρίκα (Λουΐς Φερνάντο Σουάρες): Νάβας, Γουάστον, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο, Φούλερ, Μπόρχες (89’ Σάλας), Τεγέδα, Τόρες (65’ Αγκιλέρα), Κάμπελ (95’ Τσακόν), Κοντρέρας (65’ Μπένετ).

Ιαπωνία (Χάιμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Γιαμάνε (62’ Μιτόμα), Ιτακούρα, Γιοσίντα, Ναγκατόμο (46’ Χ. Ιτο), Εντο, Μορίτα, Ντοάν (67’ Τζ. Ιτο), Καμάντα, Σόμα (82’ Μιναμίνο), Ουέντα (46’ Ασάνο).

Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα