Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου – Ημιτελικοί: 22 παρουσίες στους «4» οι δύο μονομάχοι (videos+photos)

Οι δύο ομάδες με τη συχνότερη παρουσία στα ημιτελικά των Μουντιάλ είναι οι δύο αντίπαλοι του αποψινού αγώνα στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε. Για τη Γερμανία η σημερινή είναι η 13η παρουσία της , και 4η σερί , στην εν λόγω φάση της σημαντικότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης του πλανήτη, ενώ η Βραζιλία έχει δύο λιγότερες.

Το Onsports σας θυμίζει τι έχουν καταφέρει οι δύο μονομάχοι στις 22 ως τώρα προηγούμενες ημιτελικές τους παρουσίες.

Deutschland Halbfinalspiele 2

1934: Η «νάσιοναλμανσαφτ» στην παρθενική της μουντιαλική συμμετοχή ηττήθηκε 3-1 από την Τσεχοσλοβακία.

brazil itaky 1938

1938: Πρώτη ημιτελική παρουσία για τη «σελεσάο» ηττήθηκε 2-1 από την πρωταθλήτρια κόσμου και θριαμβεύτρια στη συνέχεια της διοργάνωσης Ιταλία.

1950: Δεν υπήρξε ημιτελικός , ούτε τελικός στην πρώτη μεταπολεμική διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στη Βραζιλία με την οικοδέσποινα μαζί με τις Ισπανία, Σουηδία και Ουρουγουάη να συνθέτουν το καρέ του τελικού ομίλου. Με την «σελέστε» να κάνει τη ζημιά στο τελευταίο ματς της διοργάνωσης και να παίρνει τον τίτλο από την «σελεσάο» που ήθελε απλά την ισοπαλία αλλά γνώρισε την ήττα 1-2 στο κατάμεστο από 200 και πλέον θεατές «Μαρακανά».

9A2365A42DE7A0B19CACD62ED24AEC

1954: Η τότε Δυτική Γερμανία όχι μόνον σάρωσε 6-1 στα ημιτελικά τα ξαδέλφια από την Αυστρία αλλά και έκανε στον θρυλικό τελικό της Βέρνης την τεράστια υπέρβαση με τη νίκη 3-2 επί της μεγάλης Ουγγαρίας των Πούσκας, Χιντεγκούτι, Κότσις, Μπόζικ (που μάλιστα είχε προηγηθεί 2-0 στο πρώτο 8λεπτο) και σήκωσε για πρώτη φορά το τρόπαιο.

1318859 full-lnd

1958: Η Βραζιλία αφού θριάμβευσε 5-2 επί της Γαλλίας στον τελικό με το ίδιο σκορ επικράτησε και της οικοδέσποινας Σουηδίας η οποία στον άλλο ημιτελικό είχε ξεπεράσει το εμπόδιο της κατόχου του τίτλου Δυτικής Γερμανίας με 3-1.

1170928 full-lnd

1962: Η Βραζιλία στο δρόμο προς το 2ο διαδοχικό της τρόπαιο νίκησε 4-2 στα ημιτελικά την οικοδέσποινα Χιλή πριν επικρατήσει 3-2 στον τελικό κόντρα στην Τσεχοσλοβακία.

1024657659 3f1ff6fd66

1966: Η Δυτική Γερμανία που ξεπέρασε (2-1) στον ημιτελικό το εμπόδιο της Σοβιετικής Ένωσης στον τελικό μετά από παράταση (2-2 ο κανονικός αγώνας) ηττήθηκε 4-2 από την οικοδέσποινα Αγγλία (με το 3ο γκολ των «λιονταριών» από τον Τζεφ Χαρστ να παραμένει άγνωστο αν καταλογίστηκε σωστά από τον Ελβετό διαιτητή Γκότφριντ Ντίενστ).

Brazil-1970

1970: Η Βραζιλία όχι μόνον νίκησε 3-1 στον ημιτελικό την Ουρουγουάη αλλά σήκωσε και το τρόπαιο με το 4-1 στον τελικό επί της Ιταλίας που προηγούμενα στο ίσως πιο συναρπαστικό ματς στην Ιστορία των Μουντιάλ είχε αποκλείσει την Δυτική Γερμανία με νίκη 4-3 στην παράταση (1-1 ο κανονικός αγώνας).

Hoeness 1974 ASA Ba 446241g

1974: Η Δυτική Γερμανία στο επί πατρίου της εδάφους Μουντιάλ αφού νίκησε 1-0 στα ημιτελικά την Πολωνία επικράτησε 2-1 στον τελικό της Ολλανδίας που στο άλλο ματς της ίδιας φάσης είχε βγάλει εκτός της Βραζιλία με νίκη 2-0.

1978: Δεν υπήρξε ημιτελικός με τους δύο φιναλίστ να προκύπτουν από τη 2η φάση των ομίλων στους οποίους η Βραζιλία έμεινε εκτός λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων από την οικοδέσποινα Αργεντινή εξ αιτίας εκείνου του περιβόητου 6-0 των «αλμπισελέστε» επί του Περού.

bat

1982: Η Δυτική Γερμανία νίκησε μεν στα πέναλτι (5-4) την Γαλλία (1-1 ο κανονικός αγώνας και 3-3 η παράταση)  σ' ένα ματς που σκιάστησε από το μαρκάρισμα του τερματοφύλακα των νικών Χάραλντ Σουμάχερ επί του αμυντικού των "τρικολόρ" Πατρίκ Μπατιστόν, αλλά στον τελικό ηττήθηκε 1-3 από την Ιταλία.

sport24 392961 6854643 5 fre-FR

1986: Η Δυτική Γερμανία έφθασε εκ νέου στον τελικό με νίκη 2-0 επί της Γαλλίας στα ημιτελικά αλλά γνώρισε μία ακόμα ήττα με το 2-3 από την Αργεντινή του Ντιέγκο Μαραντόνα.

germa121212

1990: Η (ενωμένη πλέον) Γερμανία αφού νίκησε στα πέναλτι 4-3 την Αγγλία στον ημιτελικό (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) επικράτησε 1-0 στον τελικό της Αργεντινής για την 3η και τελευταία της κατάκτηση του τροπαίου.

bb

1994: Η Βραζιλία νίκησε 1-0 στα ημιτελικά την Σουηδία και στη συνέχεια κατάκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια με νίκη 3-2 στα πέναλτι επί της Ιταλίας (0-0 κανονικός αγώνας και παράταση).

Brazil-Holland

1998: Η Βραζιλία νίκησε μεν 4-2 στα πέναλτι στον ημιτελικό (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) αλλά παραδόθηκε σχεδόν αμαχητί (3-0) στον τελικό κόντρα στην οικοδέσποινα Γαλλία του Ζινεντίν Ζιντάν.

braz12121

2002: Η Βραζιλία νίκησε 1-0 στον ημιτελικό την Τουρκία και επικράτησε 2-0 στον τελικό της Γερμανίας που είχε ξεπεράσει (1-0) πριν το εμπόδιο της συνδιοργανώτριας Νότιας Κορέας .

ita2322332

2006: Η Γερμανία στο επί πατρίου της εδάφους Μουντιάλ ηττήθηκε 2-0 στην παράταση (0-0 το ματς στην κανονική διάρκεια) από την, μετέπειτα θριαμβεύτρια στα πέναλτι στον τελικό κόντρα στη Γαλλία , Ιταλία.

spoain

2010: Η Γερμανία ηττήθηκε στον ημιτελικό 0-1 από την, μετέπειτα νικήτρια στον τελικό στην παράταση κόντρα στην Ολλανδία, Ισπανία.

NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights