Ολλανδία - Χιλή 2-0: Βλέπουν ψηλά οι «οράνιε» (photos)

Η Ολλανδία νίκησε και τη Χιλή (2-0) και τερμάτισε με θριαμβευτικό τρόπο στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου και κάνει όνειρα για πορεία ανάλογη με εκείνη του Μουντιάλ της Νότιας Αφρικής πριν από τέσσερα χρόνια - Φερ και Ντεπάι οι σκόρερ

Πριν από το παιχνίδι, οι περισσότεροι θεωρούσαν ότι θα γίνει ένα θεαματικό παιχνίδι με αρκετά γκολ, καθώς στους πρώτους δύο αγώνες τόσο η Ολλανδία όσο και η Χιλή είχαν παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο και είχαν σκοράρει αρκετά τέρματα.

Ωστόσο η σκοπιμότητα ήταν εμφανής ειδικά από την πλευρά των «οράνιε», καθώς το συγκρότημα του Λουίς Φαν Χάαλ έπαιζε αμυντικά περιμένοντας για να «χτυπήσει» στην κόντρα. Λένε ότι όποια ομάδα παίζει για την ισοπαλία, θα χάσει, αλλά αυτό δεν ίσχυσε, με τους Ολλανδούς να πετυχαίνουν δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο, με τις εμπνεύσεις του Φαν Χάαλ να δικαιώνονται απόλυτα, καθώς σκόραραν οι δύο από τις τρεις αλλαγές που έκανε.

2382405 big-lnd

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο, το θέαμα ήταν μάλλον αποκρουστικό. Οι Χιλιανοί είχαν την κατοχή της μπάλας και την κυκλοφορούσαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά όταν έφταναν στην περιοχή του Σίλεσεν, αντί να προσπαθήσουν να σκοράρουν, δοκίμαζαν να πάρουν πέναλτι, αλλά και στις τρεις περιπτώσεις που διαμαρτυρήθηκαν για την εσχάτη των ποινών, δεν υπήρχε παράβαση.

2382415 big-lnd

Η εικόνα στην επανάληψη δεν ήταν πολύ διαφορετική, με τη διαφορά ότι όσο κυλούσε η ώρα, ο Χόρχε Σαμπάολι ρίσκαρε περισσότερο για να έβρισκε το γκολ που θα του έδινε τη νίκη και την πρωτιά. Οι κινήσεις του Αργεντινού τεχνικού όμως ήταν ό,τι έπρεπε για την... Ολλανδία. Αρχικά στο 77' ο Φερ (είχε περάσει δύο λεπτά νωρίτερα στο ματς) με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άριεν Ρόμπεν έκανε μία εκπληκτική κούρσα και γύρισε για τον Μέμφις Ντεπάι ο οποίος από κοντά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

2382379 big-lnd

Η συνέχεια

Πλέον Ολλανδία και Χιλή περιμένουν να μάθουν τους αντιπάλους τους στη φάση των «16». Όλα δείχνουν ότι η Χιλή θα παίξει με τη Βραζιλία, ενώ η Ολλανδία θα κοντραριστεί με την ομάδα που θα προκριθεί, μετά τον αγώνα της Κροατίας με το Μεξικό.

2382415 big-lnd copy

Δείτε το φύλλο αγώνα του Ολλανδία - Χιλή

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του μεγάλου αγώνα μέσα από το virtual γήπεδο του Onsports

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Άκυρο» σε Ρώσους και Λευκορώσους εθελοντές λόγω ασφάλειας
Ντιέγκο Μαραντόνα: Σκέψεις μεταφοράς των λειψάνων του στο Μπουένος Άιρες
Μεταγραφές, Αναντολού Εφές: Μόνιμος… κάτοικος Κωνσταντινούπολης ο Λάρκιν (video)
Παναθηναϊκός AKTOR: Παράνοια… μέχρι τέλους στον κόσμο της ομάδας