Προκριματικά Μουντιάλ: «6Χ6» η Αίγυπτος (videos)

Με έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες ολοκλήρωσε η Αίγυπτος τον δεύτερο προκριματικό γύρο της αφρικανικής ζώνης ενόψει του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Κατέβαλε τη Γουινέα με 4-2 σε ματς, που δεν περιείχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Πλέον οι «Φαραώ» περιμένουν την κλήρωση της επόμενης εβδομάδας, η οποία θα καθορίσει πέντε ζευγάρια εθνικών της Αφρικής, τα οποία θα φέρουν ισάριθμες ομάδες στο επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στο 83ο λεπτό, ο Μοχάμεντ Σαλά της Βασιλείας διαμόρφωσε το 3-2 και στο 87ο ο Μοχάμεντ Σακό κατακύρωσε τη νίκη των Αιγύπτιων με αυτογκόλ. Προηγήθηκε αυτογκόλ του Άνταμ Ελ-Αμπντ για το 1-0 της Γουινέας στο 4ο λεπτό και ο Σεϊντούμπα Σουμά της Σλόβαν Μπρατισλάβας σημείωσε το 2-2 στο 58ο λεπτό, αφού πρώτα αποβλήθηκε ο Καμίλ Ζαγιάτ στο 48ο. Για την Αίγυπτο, ο Χοσάμ Γκάλι ισοφάρισε σε 1-1 στο 38ο, ενώ στο 52ο ο Μοχάμεντ Αμπουτριάκα γιόρτασε την 100ή διεθνή συμμετοχή του διαμορφώνοντας το 2-1 με πέναλτι.

Σε άλλο παιχνίδι, που ολοκλήρωσε τον δεύτερο προκριματικό γύρο, η Αλγερία κέρδισε το Μάλι με 1-0 χάρη σε γκολ του Ελ Αρμπί Σουντανί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο 51ο λεπτό. Μάλιστα οι Καρλ Μεντζανί και Σαμπού Γιαταμπαρέ του Ολυμπιακού ήταν στη βασική ενδεκάδα της εθνικής τους, αλλά μονάχα ο πρώτος «γεύτηκε» τη νίκη.

Παρακάτω οι τελικές βαθμολογίες του δεύτερου προκριματικού γύρου της ζώνης CAF:
Πρώτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΑΙΘΙΟΠΙΑ 13, Νότια Αφρική 11, Μποτσουάνα 7, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3.

Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ 12, Τυνησία 11, Σιέρα Λεόνε 8, Ισημερινή Γουινέα 2.

Τρίτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ 14, Μαρόκο 9, Τανζανία 6, Γκάμπια 4.

Τέταρτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΓΚΑΝΑ 15, Ζάμπια 11, Λεσότο 5, Σουδάν 2.

Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ 12, Κονγκό 11, Γκαμπόν 7, Νίγηρας 4.

Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΝΙΓΗΡΙΑ 12, Μαλάουι 7, Κένυα 6, Ναμίμπια 5.

Έβδομος Όμιλος
Αίγυπτος-Γουινέα 4-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΑΙΓΥΠΤΟΣ 18, Γουινέα 10, Μοζαμβίκη 3, Ζιμπάμπουε 2.

Όγδοος Όμιλος
Αλγερία-Μάλι 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΑΛΓΕΡΙΑ 15, Μάλι 8, Μπενίν 8, Ρουάντα 2.

Ένατος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΚΑΜΕΡΟΥΝ 13, Λιβύη 9, Δημοκρατία του Κονγκό 6, Τόγκο 4.

Δέκατος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΣΕΝΕΓΑΛΗ 12, Ουγκάντα 8, Ανγκόλα 7, Λιβερία 4.

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2014 μέσω διπλών αγώνων-μπαράζ (σ.σ. πέντε ζευγάρια).

Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!
Επίσημη η παραμονή του Τσάβι στην Μπαρτσελόνα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν