Μουντιάλ 2014: «Ευνοημένη» ισοπαλία για Η.Π.Α. στο Μεξικό (videos)

Για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και για πρώτη από το 1997, οι Η.Π.Α. απέσπασαν εκτός έδρας ισοπαλία από το Μεξικό. Νίκες για Κόστα Ρίκα και Παναμά στα άλλα ματς του τελικού προκριματικού ομίλου της ζώνης CONCACAF για το Μουντιάλ του 2014.

Οι Αμερικανοί παρατάχθηκαν στο «Azteca», όπως αναμενόταν, δηλαδή έχοντας πρώτο στόχο την ισοπαλία. Άλλωστε καταγράφηκαν ελάχιστες ευκαιρίες υπέρ τους, τη στιγμή που το Μεξικό, με κορυφαίο και… μοιραίο τον «Τσικαρίτο», διατήρησαν την υπεροχή. Αν και οι Μεξικανοί δεν κυριάρχησαν απόλυτα υπό τις επευφημίες του «καυτού» κοινού τους, άξιζαν σίγουρα νίκη και διατηρούν δικαιολογημένα παράπονα για δύο φάσεις, στις οποίες έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι.

Προγενέστερα ολοκληρώθηκαν τα άλλα δύο παιχνίδια της τρίτης αγωνιστικής, στα οποία επικράτησαν οι γηπεδούχοι με 2-0. Συγκεκριμένα, ο Παναμάς κατέβαλε την Ονδούρα του Κάρλος Κόστλι της Βέροιας, που έπαιξε για ολόκληρο το 90λεπτο, χάρη σε τέρμα του Λουίς Τεχάδα στο 1ο λεπτό και του Μπλας Πέρεζ στο 75ο. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι, που έμειναν χωρίς νίκη στον Παναμά από το… 1984, άξιζαν καλύτερο αποτέλεσμα. Από την πλευρά της, η Κόστα Ρίκα συμπλήρωσε τέσσερις βαθμούς κερδίζοντας την Τζαμάικα ενώπιον 30,00 θεατών. Ο Μικαέλ Ουμάνια άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό και ο Ντιέγκο Κάλβο διαμόρφωσε το 2-0 στο 81ο.

2

Σημείωση: Στο Μουντιάλ προκρίνονται οι πρώτες τρεις εθνικές, ενώ η τέταρτη δίνει διπλούς αγώνες-μπαράζ με τη Νέα Ζηλανδία.

Basketball Champions League: Στο Βελιγράδι για το... όνειρο το Περιστέρι – Το πρόγραμμα του Final 4