Μουντιάλ 2014: Πρόκριση με… οκτώ γκολ η Ονδούρα (videos)

Έστω και την τελευταία αγωνιστική του τρίτου προκριματικού γύρου της ζώνης CONCACAF, η Ονδούρα δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί συντρίβοντας με 8-1 τον Καναδά.

Ήθελε αποκλειστική τη νίκη, για να εξασφαλίσει την πρόκριση. Δεν έμεινε, όμως, σε αυτή, καθώς… ρεζίλεψε τους «ρουζ». Ο Τζέρι Μπένγκστον των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε τα 1-0 και 2-0 στο 6ο και 16ο λεπτό, αντίστοιχα. Στο 82ο, μάλιστα, ολοκλήρωσε την τριπλέτα. Δύο γκολ πέτυχε ο Κάρλος Κόστλι και ο Μάριο Μαρτίνεζ. Την… οκτάδα συμπλήρωσε ο Ντέιβιντ Έντγκαρ με αυτογκόλ, ενώ ο Ίαν Χιούμ μείωσε σε… 6-1 στο 78ο λεπτό.

Από τον τρίτο όμιλο προκρίθηκε και ο Παναμάς, αν και έφερε ισοπαλία 1-1 με την Κούβα στην Αβάνα. Μάλιστα απαιτήθηκε γκολ του Νέλσον Μπαραχόνα στο 77ο λεπτό, ώστε να κατακτηθεί ο βαθμός. Από την πλευρά της, η Κούβα προηγήθηκε στο 38ο λεπτό με τον Αλμπέρτο Γκόμεζ και κράτησε με… νύχια και με δόντια την ισοπαλία μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Στο πρώτο γκρουπ, η Η.Π.Α. κέρδισε με 3-1 τη Γουατεμάλα σε παιχνίδι που η ισοπαλία θα έδινε την πρόκριση σε αμφότερες τις εθνικές. Για τον αποκλεισμό των φιλοξενούμενων ευθύνεται κυρίως ο Κλιντ Ντέμπσεϊ, αφού πέτυχε γκολ στο 18ο και στο 36ο λεπτό, ενώ δημιούργησε το 1-1 του Κάρλος Μποκανέγκρα στο 10ο.  Η Γουατεμάλα προηγήθηκε στο 5ο με τον μόνιμο της σκόρερ και πρώην στράικερ του Άρη, Κάρλος Ρουίζ, ο οποίος έχει μείνει χωρίς ομάδα σε συλλογικό επίπεδο.

Το παραπάνω αποτέλεσμα εκμεταλλεύτηκε η Τζαιμάικα, αφού επικράτησε με 4-1 της Αντίγκουα και Μπαρμπούντα. Στο 17ο και στο 18ο λεπτό βρήκαν δίχτυα οι Ντεμάρ Φίλιπς και Νάιρον Νοσουόρθι, αντίστοιχα, ενώ στο 78ο και στο 88ο σκόραρε ο Ντέιν Ρίτσαρντς των Βανκούβερ Ουάιτκαπς. Από την άλλη ξεχώρισε ο Κουέντιν Γκρίφιν μειώνοντας σε 2-1 στο 63ο λεπτό.

Στον δεύτερο όμιλο ξεχώρισε το 7-0 της Κόστα Ρίκα επί της Γουιάνα, με το οποίο εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τελικό προκριματικό γύρο. Οι Ραντάλ Μπρένες και Αλβάρο Σαμπόριο σημείωσαν από δύο γκολ, ενώ οι Κριστιάν Γκαμπόα, Κρίστιαν Μπολάνος και Κέλσο Μπόργκες συνέβαλαν στον θρίαμβο της εθνικής τους.

Τέλος, το Μεξικό, που είχε «φιξάρει» ήδη μία θέση στον επόμενο γύρο, επιβλήθηκε με 2-0 του Ελ Σαλβαδόρ. Με σουτ από κοντά ο Ορίμπε Περάλτα άνοιξε το σκορ στο 64ο λεπτό, ενώ στο 85ο ο «Τσικαρίτο» Χερνάντεζ διαμόρφωσε το 2-0.

Παρακάτω ο «χάρτης» των προκριματικών της ζώνης CONCACAF:
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τζαμάικα-Αντίγκουα και Μπαρμπούντα 4-1
Η.Π.Α.-Γουατεμάλα 3-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Η.Π.Α. 13, ΤΖΑΜΑΙΚΑ 10, Γουατεμάλα 10, Αντίγκουα και Μπαρμπούντα 1.

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Κόστα Ρίκα-Γουιάνα
Μεξικό-Ελ Σαλβαδόρ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΜΕΞΙΚΟ 18, ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 10, Ελ Σαλβαδόρ 5, Γουιάνα 1.

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Κούβα-Παναμάς 1-1
Ονδούρα-Καναδάς 8-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΟΝΔΟΥΡΑ 11, ΠΑΝΑΜΑΣ 11, Καναδάς 10, Κούβα 1.

Μεξικό, Ονδούρα, Παναμάς, Η.Π.Α., Τζαμάικα και Κόστα Ρίκα συγκροτούν πλέον γκρουπ έξι εθνικών, που περιέχει δέκα αγωνιστικές (06/02/13-15/10/13). Οι τρεις πρώτες θα προκριθούν στο Μουντιάλ του 2014 και η τέταρτη θα δώσει διπλούς αγώνες-μπαράζ με την νικήτρια της ωκεανικής ζώνης για μία θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο «τελικός της χρονιάς» στην Μπολόνια για τον Παναθηναϊκό AKTOR - Η ώρα και το κανάλι
Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια