Μουντιάλ 2014: Κερδισμένες Γουατεμάλα και Η.Π.Α. (videos)

Κρίσιμες νίκες πέτυχαν οι Η.Π.Α. και η Γουατεμάλα, αλλά από το μεταξύ τους ματς της τελευταίας αγωνιστικής θα κριθεί η πρόκριση στον τέταρτο προκριματικό γύρο της ζώνης του CONCACAF.

Αμφότερες επικράτησαν με 2-1. Ειδικότερα, η Γουατεμάλα κέρδισε την Τζαμάικα χάρη σε καρφωτή κεφαλιά του πρώην επιθετικού του Άρη και του ΠΑΣ Γιάννενα, Κάρλος Ρουίζ, στο 85ο λεπτό! Στο 16ο ο Κάρλος Φιγκερόα είχε ανοίξει το σκορ με το ομορφότερο τέρμα της αγωνιστικής, αλλά Λούτον Σέλτον ισοφάρισε με πέναλτι στο 61ο.

Ένας άλλος πρώην στράικερ του Άρη, ο Έντι Τζόνσον σκόραρε δύο φορές στην εκτός έδρας νίκη των Η.Π.Α. επί της Αντίγκουα και Μπαρμπούντα επιστρέφοντας στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του. Στο 25ο λεπτό ισοφάρισε ο Ντέξτερ Μπλάκστοκ, αλλά ο Τζόνσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων! Πλέον οι Ηνωμένες Πολιτείες και η Γουατεμάλα… βολεύονται με ισοπαλία, ενώ η Τζαμάικα περιμένει κάποια ήττα, η οποία θα την ευνοήσει αν επικρατήσει της Αντίγκουα και Μπαρμπούντα στις 16 Οκτωβρίου.

Στον τρίτο όμιλο ο Καναδάς συνέτριψε την Κούβα με 3-0, ενώ τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων εξαφανίστηκαν πριν από το ματς. Το πιθανότερο είναι πως θα εμφανιστούν εντός των επόμενων ημερών, για να ζητήσουν πολιτικό άσυλο. Όπως και να έχει, ο Τοσέιντ Ρίκετς, Ουίλ Τζόνσον και Ντέιβιντ Έντγκαρ βρήκαν δίχτυα, οπότε οι «ρουζ» απέχουν μία ισοπαλία από την πρώτη τους πρόκριση στον τελικό γύρο του CONCACAF από το 1998.

Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ, ο Παναμάς παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην Ονδούρα. Οι μεν ουσιαστικά εξασφάλισαν «εισιτήριο» στην επόμενη φάση, ενώ η Ονδούρα χρειάζεται πλέον νίκη κόντρα στον Καναδά.

Το Μεξικό έχει προκριθεί από την τέταρτη αγωνιστική, αλλά φρόντισε να διαλύσει με 5-0 τη Γουιάνα. Μάλιστα άνοιξε το σκορ στο… 77ο λεπτό με γκολ του Αντρές Γκουαρντάδο της Βαλένθια. Ακολούθησαν οι Ορίμπε Περάλτα, Άνχελ Ρέινα και «Τσικαρίτο» Χερνάντεζ, ενώ ο Τσάρλς Πόλαρντ… συνέβαλε με αυτογκόλ.

Προβάδισμα για την πρόκριση από τον δεύτερο όμιλο πήρε η Κόστα Ρίκα με το εκτός έδρας 1-0 σε βάρος του Ελ Σαλβαδόρ. Ο Χοσέ Κουμπέρο εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 31ο λεπτό. Στο τέλος του αγώνα αποβλήθηκαν οι Αλφρέντο Πασέκο και Ελισέο Κουιαντίλα των γηπεδούχων, που ελπίζουν πλέον στις… ορέξεις των Μεξικανών στην τελευταία αγωνιστική.

Παρακάτω ο «χάρτης» της προκριματικής ζώνης του CONCACAF:
Πρώτος Όμιλος
Αντίγκουα και Μπαρμπούντα-Η.Π.Α. 1-2
Γουατεμάλα-Τζαμάικα 2-1
Βαθμολογία (5 αγώνες): Γουατεμάλα 10, Η.Π.Α. 10, Τζαμάικα 7, Αντίγκουα και Μπαρμπούντα 1.
Τελευταία αγωνιστική (16/10): Τζαμάικα-Αντίγκουα και Μπαρμπούντα και Η.Π.Α.-Γουατεμάλα