Προκριματικά CONCACAF: «Φίξαρε» την πρόκριση το Μεξικό

Το Μεξικό επικράτησε της Κόστα Ρίκα με 1-0 και έγινε η πρώτη εθνική, που εξασφάλισε την πρόκρισή της στην τελική εξάδα της προκριματικής ζώνης του CONCACAF.

Στο 61ο λεπτό ο «Τσιτσαρίτο» Χαβιέρ Ερνάντες σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με κεφαλιά. Επίσης, ο Έκτορ Μορένο είχε δοκάρι για τους Μεξικανούς, οι οποίοι πέτυχαν την τέταρτή τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον δεύτερο όμιλο του τρίτου προκριματικού γύρου της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής για το Μουντιάλ του 2014.

Με το ίδιο σκορ (1-0) κέρδισαν οι Η.Π.Α. την Τζαμάικα. Στην προκειμένη ο 30άχρονος Έρκουλες Γκόμεζ αποτέλεσε τον σκόρερ με εκτέλεση φάουλ στο 55ο λεπτό. Θυμίζουμε ότι η Τζαμάικα είχε επιβληθεί πριν από τέσσερις ημέρες των Αμερικών.

Πλέον οι δύο ομάδες έχουν από επτά βαθμούς, όσους συμπλήρωσε και η Γουατεμάλα με το 1-0 εναντίον της Αντίγκουα και Μπαρμούντα. Ο άλλοτε φορ του Άρη, Κάρλος Ρουίς, σημείωσε το γκολ με απίστευτο σουτ και πρόσφερε τη νίκη στην εθνική του.

Ακόμα, ο Παναμάς κατέβαλε τον Καναδά με ένα δίκαιο 2-0. Στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ρολάντο Μπλάλμπερν και στο 57ο ο Μπλας Πέρεζ διαμόρφωσε το 2-0.

Στο άλλο ματς του τρίτου γκρουπ, η Ονδούρα κέρδισε με 1-0 την Κούβα και συμπλήρωσε επτά βαθμούς, όσους έχει και ο Καναδάς. Σκόρερ ήταν ο Τζέρι Μπένγκστον στο 32ο λεπτό.

Τέλος, το Ελ Σαλβαδόρ αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου, ύστερα από το εκτός έδρας 3-2 κατά της Γουιάνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό με τον Γκρέγκορι Ρίτσαρντσον και ισοφάρισαν σε 2-2 στο 63ο με τον Κρις Νερς, αλλά έφυγαν χωρίς βαθμό εξαιτίας των τερμάτων των Όζαελ Ρομέρο, Τζέιμ Ρομέρο και Ράφαελ Μπούργκος.

Παρακάτω ο «χάρτης» του τρίτου προκριματικού γύρου της ζώνης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής:

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Αντίγκουα και Μπαρμπούντα-Γουατεμάλα 0-1
Η.Π.Α.-Τζαμάικα 1-0
Βαθμολογία (4 αγώνες): Η.Π.Α. 7, Γουατεμάλα 7, Τζαμάικα 7, Αντίγκουα και Μπαρμπούντα 1

Ονδούρα-Κούβα 1-0
Βαθμολογία (4 αγώνες): Παναμάς 9, Ονδούρα 7, Καναδάς 7, Κούβα 0.
12/10: Καναδάς-Κούβα
12/10: Παναμάς-Ονδούρα
16/10: Κούβα-Παναμάς
16/10: Ονδούρα-Καναδάς

Σημείωση: Οι πρώτοι δύο από κάθε όμιλο προκρίνονται στον τέταρτο προκριματικό γύρο.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ