Προκριματικά CONCACAF: Ήττα-σοκ για τις Η.Π.Α.

Σε δύσκολη θέση βρέθηκαν οι Η.Π.Α. έπειτα από την ήττα με 2-1 στην έδρα της Τζαμάικα σε αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο της ζώνης της Κεντρικής και Βόρειας Αμερικής.

Η ήττα άφησε τους Αμερικανούς στους τέσσερις βαθμούς, ενώ η Τζαμάικα έφτασε στους επτά. Μάλιστα ο Κλιντ Ντέμπσεϊ άνοιξε το σκορ στο 36ο δευτερόλεπτο και δημιούργησε ρεκόρ… ταχύτητας σε όλη την ιστορία των Η.Π.Α. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δεν είχαν τους τραυματίες Λάντον Ντόνοβαν και Μάικλ Μπράντλεϊ, δεν συνέχισαν το ίδιο δυναμικά. Συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό ο Ρόντολφ Όστιν «τρύπησε» το αντίπαλο τείχος, ενώ στο 62ο ο Λούτον Σέλτον ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Πλέον οι Η.Π.Α. είναι ισόβαθμες με τη Γουατεμάλα, η οποία κέρδισε με 3-1 την Αντίγκουα και Μπαρμπούντα. Δύο τέρματα του Κάρλος Ρουίζ ανέτρεψαν το αρχικό 1-0 του Πίτερ Μπάγερς, ενώ ο Ντουάιτ Πεζαρόσι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στο 76ο λεπτό αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των ουραγών του πρώτου ομίλου, Μόλβιν Τζέιμς.

Από την πλευρά του, το Μεξικό συνέχισε την κυριαρχία στον δεύτερο όμιλο κερδίζοντας με 2-0 την Κόστα Ρίκα πραγματοποιώντας, όμως, μέτρια εμφάνιση. Σκόρερ ήταν οι Κάρλος Σαλσίδο και Χεσούς Ζαβάλα. Αμφότερα τα γκολ προήλθαν από εκτελέσεις κόρνερ.

Σε άλλο παιχνίδι του δεύτερου γκρουπ, το Ελ Σαλβαδόρ και η Γουιάνα έμειναν στο 2-2, αποτέλεσμα που έδωσε την πρόκριση στο Μεξικό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Ισίδρο Γκουτιέρεζ και Οσάελ Ρομέρο στο τρίτο και 28ο λεπτό, αντίστοιχα. Από την άλλη, ο Τράγιον Μπομπ ισοφάρισε με δύο τέρματα στο 15ο και στο 53ο λεπτό.

Σπουδαία νίκη με 1-0 πήρε ο Καναδάς σε βάρος του Παναμά. Ο Ντουέιν Ντε Ροζάριο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 77ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ατίμπα Χάτσινσον.

Τέλος, η Ονδούρα επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Κούβα, χάρη σε γκολ των Τζέρι Μπένγκστον στο 31ο λεπτό, Βίκτορ Μπερνάρντεζ στο 63ο και Μάρβιν Τσάβεζ στις καθυστερήσεις. Ειδικά το γκολ του Μπερνάρντεζ με εκτέλεση φάουλ ήταν εντυπωσιακό και συνέβαλε στην κρισιμότατη νίκη της εθνικής του.

Παρακάτω ο «χάρτης» του τρίτου προκριματικού γύρου της ζώνης CONCACAF:

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τζαμάικα-Η.Π.Α. 2-1
Γουατεμάλα-Αντίγκουα και Μπαρμπούντα 3-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Τζαμάικα 7, Γουατεμάλα 4, Η.Π.Α. 4, Αντίγκουα και Μπαρμπούντα 1

Κόστα Ρίκα-Μεξικό 0-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Μεξικό 9, Κόστα Ρίκα 4, Ελ Σαλβαδόρ 2, Γουιάνα 1.

Καναδάς-Παναμάς 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Καναδάς 7, Παναμάς 6, Ονδούρα 4, Κούβα 0.
11/09: Παναμάς-Καναδάς
11/09: Ονδούρα-Κούβα
12/10: Καναδάς-Κούβα
12/10: Παναμάς-Ονδούρα
16/10: Κούβα-Παναμάς
16/10: Ονδούρα-Καναδάς

Σημείωση: Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο προκρίνονται στον τέταρτο γύρο. Σε αυτόν θα δημιουργηθεί ένα γκρουπ με δέκα αγωνιστικές, που θα δώσει τρία «εισιτήρια» στο Μουντιάλ του 2014 και μία θέση σε αγώνα μπαράζ εναντίον της πρώτης της ζώνης OFC (Ωκεανίας).

Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!
Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ το Game 1 των playoffs - Το πρόγραμμα
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Η στιγμή της προσωρινής διακοπής - Έπεσε μπουκάλι στο κεφάλι του Μπέλλου